A zecea victorie consecutivă pe propriul teren în confruntările directe

CRONICA STEAUA

Etapa a zecea ultima a sezonului regulat a găzduit la Baia Mare „el clasico” de România ajuns la episodul cu numărul 81. Partida dintre campioana României, C.S.M.Știința Baia Mare și rivala C.S.A.Steaua București avea să înceapă sub semnul echilibrului, zimbrii încercând să se impună prin forța și dibacitatea pachetului de înaintare. După o primă lovitură de penalitate irosită în minutul 2 de Luke Samoa, zimbrii reușesc să deschidă scorul cinci minute mai târziu prin același mijlocaș la deschidere neo-zeelandez de 27 de ani. Uvertura militarilor Filip Lazăr egalează trei minute mai târziu ca urmare a unei penalități acordată pentru neeliberarea balonului din grămadă. În minutul 15 același Filip irosește oportunitatea de a-și aduce coechipierii în avantaj, trimitând de la centrul terenului din lovitură de pedeapsă balonul prin dreapta butului formației noastre. Dacă în aceste prime 20 de minute de luptă surdă dusă în mare parte între cele două linii de 22, odată cu primul eseu semnat în minutul 25 de centrul John Leiataua, și transformat ulterior de către Samoa Luke, lucrurile intră pe un făgaș de normalitate ținând cont de faptul că în noul format de SuperLigă din 2011 și până în prezent din totalul celor 15 partide jucate, de 12 ori s-au impus zimbrii față de doar cele 3 succese ale celor din Ghencea. Cu patru minute înainte de finalul primei reprize, Constantin Ene căpitanul zimbrilor, în ciuda placajului a trei steliști reușește să culce balonul în terenul de țintă advers la o fază în care inițial bucureștenii au prăbușit de trei ori grămada iar centralul gălățean Ionuț Bodea a ezitat să indice eseu de penalizare. În momentele de prelungire ale primului mitan, aripa de origine tonganeză Petelo Tupou reaprinde speranțele militarilor prin eseul ce avea să încheie prima repriză, scor 17-8
În actul secund zimbrii mențin același control al jocului reușind după doar opt minute de joc prin fijianul de 29 de ani Maravunawasawasa să înscrie cel mai frumos eseu al partidei după ce inițial acesta slamomase prin defensiva militarilor evitând inclusiv placajul disperat al uverturii Filip Lazăr. Cu un minut înainte de jumătatea actului secund talonerul Cristi Cornei reduce din diferență, înscriind pentru 24-13, al doilea eseu al bucureștenilor. În minutul 68 Samoa Luke reușește grație eseului reușit să asigure băimărenilor și punctul bonus ofensiv pus în joc, înscriind al patrulea eseu. În ultimele șapte minute zvârluga Grigoraș Diaconescu speculează o breșă în defensiva campioanei punând în contul echipei sale alte cinci puncte. În penultimul minut de joc cel poreclit rachetă, Ionuț Botezatu înscrie al cincelea eseu al gazdelor, plonjând cu balonul în terenul de țintă advers precum marii transformeori de pe mapamond. Scor final C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.A.Steaua București 36-20.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.A.Steaua București 36-20 (17-8)
Sâmbătă 30 mai 2015 ora 11.00
Arena Lascăr Ghineț
Spectatori: 2.000
Arbitrii: Ionuț Bodea (Galați), Vlad Iordăchescu (București), Alexandru Eugen Ionescu (București),
Observator: Clement Nemesniciuc (Iași)
Arbitru nr 4: Florin Ferezan (Cluj Napoca)
Arbitru video: Dănuț Frăsineanu (București)
Comisar citare: Constantin Bonea (București)
C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ratu Maravunawasawasa, 14.Adrian Apostol, 13.Sione Fakaosilea, 12.John Leiataua, 11.Ionuț Botezatu, 10.Luke Samoa, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Constantin Pristăviță, 2.Florin Bârdașu, 3.Paul Rusu, 4.Marius Dănilă, 5.Johannes Van Heerden, 6.Sean Morrell, 7.Constantin Ene-cpt, 8.Răzvan Ailenei
Rezerve: 16.Florin Gorun, 17.Silviu Suciu, 18.Marius Pocriș, 19.Kuselo Moyake, 20.Alexandru Pălii, 21.Michael Wiringi, 22.Cristian Diniș Vârtic, 23.Dumani Mtya
Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci
C.S.A.Steaua București: 15.Ionuț Niacșu, 14.Petelo Tupou, 13.Robert Dascălu, 12.Alovili Ahofono, 11.Robert Neagu, 10.Filip Lazăr, 9.Grigoraș Diaconescu, 1.Dennis Naitoko, 2.Igor Orghianu, 3.Sergiu Buzea, 4.Florin Tatu, 5.Alexandru Grigore, 6.Malakai Ravulo, 7.Viorel Lucaci-cpt, 8.Eseria Vueti
Rezerve: 16.Cristi Cornei, 17.Cosmin Rusu, 18.Vainanuma Manu, 19.Nicholas Moa, 20.Laurențiu Cocîrlă, 21.Mihai Golubenko, 22.Cătălin Neacșu, 23.Costin Neacșu