C.S.Universitatea Cluj un adversar incomod în sferturile Cupei României la Rugby

CRONICA MECI

Când te despart doar trei meciuri (240 de minute) de câștigarea Cupei României, nimic nu pare a fi imposibil. Acesta pare să fi fost și raționamentul studenților clujeni deciși pe terenul campioanei României să își vândă scump pielea.

Prima oportunitate de a deschide scorul l-au avut băimărenii, Samoa Luke minutul 2 irosind o lovitură de penalitate. În replică, trei minute mai târziu, studenții pun primele trei puncte pe tabela de marcaj, autor mijlocașul la deschidere de 21 de ani Ovidiu Melniciuc. Gazdele măresc presiunea, reușind să preia ostilitățile scro (5-3), grație unui eseu semnat de căpitanul zimbrilor Constantin Ene. Același Melniciuc își aduce coechipierii în avantaj (5-6), izbutind din 26 de metri din zonă centrală să finalizeze o a doua lovitură de penalitate. Odată cu trecerea timpului regulamentar de joc, presiunea zimbrilor este tot mai evidentă, ultimele opt minute aducând în contul acestora două eseuri reușite de fundașul Alexandru Bucur, în speță aripa neo-zeelandeză Keeghan Sefton, ambele încheiate cu transformările lui Samoa Luke. Scor la pauză C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Universitatea Cluj 19-6.

În actul secund oaspeții aproape că nu mai contează în economia jocului. Preferă doar să se apere. La patru minute de la reluare, talonerul de 24 de ani Florin Bârdașu izbutește al patrulea eseu pentru echipa sa (însă aici regula punctului bonus ofensiv nu se aplică), mărind astfel avantajul la 18 puncte, scor 24-6. Samoa Luke transformă și scorul devine 26-6. La singurele două acțiuni ofensive inițiate de cei de la Universitatea Cluj, ambele consemnate în ultimele 12 minute de joc, pilierul de 23 de ani Cristian Murgoci înscrie primul eseu, pentru ca în minutul 80 talonerul de origine georgiană să recidiveze, punctând pentru 26-16. În primul minut de prelungire Ovidiu Melniciuc transformă pentru 26-18, iar centralul pune imediat punct acestei agreabile partide contând pentru sferturile de finală ale Cupei României la Rugby.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Universitatea Cluj 26-18 (19-6)

Cupa României

Sâmbătă 19 septembrie 2015 ora 11.00

Arena Lascăr Ghineț

Arbitrii: Răzvan Ștefan (București), Mihai Stuparu (Iași), Gabriela Surmei Bălan (Iași)

Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

Arbitru nr 4: Călin Cojocnean (Cluj Napoca)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ratu Maravunawasawasa, 14.Georgel Cătună, 13.Alexandru Bucur, 12.Giorgio Phillips, 11.Keeghan Sefton, 10.Samoa Luke, 9.Bizdina Shamkaradze, 1.Constantin Pristăviță, 2.Florin Bârdașu, 3.Silviu Suciu, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Mtya, 6.Kuselo Moyake, 7.Constantin Ene-cpt, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Gorun, 17.Mihai Dico, 18.Paul Rusu, 19.Andrei Iurea, 20.Daniel Cubaș, 21.George Oprea, 22.Alexandru Pălii, 23.Paul Ailenei

Antrenor: Vasile Lucaci

C.S.Universitatea Cluj: 15.Ionuț Mazăre, 14.Ovidiu Butoeru, 13.Cristian Podea-cpt, 12.Vasile Paraschiv, 11.Valentin Roșu, 10.Ovidiu Melniciuc, 9.Leimoni Moala, 1.Bogdan Sălăgean,, 2.Levan Genebashvili, 3.Alexandru Telesa, 4.Vlad Rotar, 5.Nicolae Rus, 6.Vlad Toma, 7.Daniel Kadar, 8.Cristian Murgoci,

Rezerve: 16.Daniel Gheța, 17.Romulus Boar, 18.George Han, 19.Ștefan Dordevic, 20..Florin Marin, 21.Bogdan Toma, 22.Taniela Halafihi, 23.Antonio Savu

Antrenori: Bogdan Bălan, Horea Hîmpea