Galop de sănătate

U.CLUJ

Misiunea zimbrișorilor în primul meci din cea de-a doua zi a Turneului Campionatului Regional Transilvania, Under 16 ani, avea să fie facilă, C.S.Universitatea Cluj ultima clasată nefiind capabilă să facă față forcingului băieților noștri. Încă din start elevii lui Adrian Manolache – Cristian Bălan, se instalează la timona jocului, scorul după primele cinci minute fiind de 14-0. Până la pauză, când scorul indica deja 28-0, băimărenii aveau să își asigure și punctul bonus ofensiv atribuit pentru înscrierea a patru eseuri. Dacă primele trei eseuri au purtat semnătura flankerului Alexandru Terec, ultimul dintre ele a fost marcat de închizătorul Fernando Dragomir, toate patru transformate de căpitanul Răzvan Manolache. Sub aceiași partitură se joacă și în actul secund, uvertura Răzvan Manolache fiind cel ce își menține coeficientul de eficacitate de 100% datorită a unui eseu marcat, plus alte două transformări. Până la final partidei numărul eseurilor marcate de zimbrișori avea să ajungă la șase, centrul Samuel Cămăraș fiind cel de-al patrulea marcator. Singurele puncte trecute în contul formației de pe Someș au venit în ultimul minute de joc mijlocașul la grămadă Petru Boț fiind singurul care a culcat balonul în terenul de țintă al echipei noastre.

C.S.Universitatea Cluj – C.S.M.Baia Mare 5-42 (0-28)