Luke Samoa cedează în războiul fundașilor

CRONICA FINALA SUPERLIGA

Așa cum era de așteptat o finală între cele mai în formă echipe ale momentului avea să suscite din nou interesul iubitorilor de rugby prezenți într-un număr mare pe Stadionul Național Arcul de Triumf din capitală. Cu excepția sezoanelor 2011 și 2015, Baia Mare și Timișoara erau pentru a patra oară protagonistele Finalei SuperLigii de rugby.

Meciul în sine a fost unul tacticizat, cu două formații extrem de disciplinate și determinate să nu facă rabat de la efort. Primii care deschid scorul sunt zimbri, Luke Samoa reușind în minutul 9 o primă lovitură de penalitate. Replica bănățenilor nu întârzie să apară trei minute mai târziu, uvertura Gabrel Conache restabilind la trei egalitatea. Neo-zeelandezul de 28 de ani din tabăra băimărenilor trimite balonul în bară din poziție ideală în minutul 14, pentru ca tot el să finalizeze a doua lovitură de penalitate (6-3), în minutul 28. Scorul primului mitan (6-6) avea să fie stabilit de centrul de 24 de ani Tevita Manumua ca urmare a unei lovituri de picior căzută reușită în minutul 31.

Primele secvențe ale actului secund aduc și prima ratare a timișorenilo, Conache nereușind în minutul 43 să cadreze din drop-gol, balonul printre buturi. Pentru prima oară bănățenii trec în avantaj în minutul 45 atunci când fundașul Gabriel Conache finalizează pentru 9-6 o lovitură de penalitate.Trei minute mai târziu Timișoara Saracens mărește ecartul la opt puncte (14-6), grație eseului reușit de tonganul Tevita Manumua, (cel care a reușit să spargă două placaje). Luke Samoa îi readuce pe zimbri în joc în minutul 51, reducând din diferența de pe tabela de marcaj, 9-14. Cu șase minute înainte de final, băieții noștri forțează, și reușesc primul eseu semnat de închizătorul Răzvan Ailenei, însă după vizionarea video centralul invalidează reușita pentru o obstrucție a lui Cristi Chirică la uvertura de 33 de ani Umaga Siaki. Un minut mai târziu (min 75). Pe fondul unor momente excelente de joc, formația noastră beneficiază de un eseu de penalitate, venit ca urmare a unei infracțiuni comise în grămadă de fankerul Vasile Rus. Luke Samoa transformă și scorul devine 16-14. În minutul 80 în superioritate numerică, zimbri pierd ușor un balon în grămadă, comit o infracțiune (un offside) iar Conache din zonă centrală de la circa 21 de metri, își readuce echipa într-un ușor dar decisiv avantaj 17-16.

Soarta acestei finale avea să fie decisă de Luke Samoa (cel ce încheie cu 108 puncte campionatul pe poziția a treia în topul marcatorilor). În minutul patru de prelungire acesta trimite de puțin balonul de pe partea stângă din lovitură de pedeapsă și astfel se scrie istoria finalei SuperLigii de rugby ediția 2016-2017.

C.S.M.Știința Baia Mare – Timișoara Saracens 16-17 (6-6)

Finala SuperLigii de rugby ediția 2016-2017

Duminică 28 mai 2017 ora 19.00

Stadionul Național Arcul de Triumf București

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Ionuț Bodea (Galați), Alexandru Eugen Ionescu (București)

Observator: Bogdan Budișteanu (Iași)

Arbitrul nr 4: Mădălin Gîrbău (București)

Arbitru video: Cristian Răduță (Brașov)

Comisar citare: Constantin Bonea (București)

Omul meciului: Marian Drenceanu (Timișoara Saracens)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Luke Samoa, 14.Ionuț Botezatu, 13.John Leiataua, 12.Sione Fakaosilea, 11.Sikuea Taliauli, 10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristăviță, 2.Iuri Natriashvili, 3.Waisea Nailago, 4.Johannes Van Heerden, 5.Dumani Mtya, 6.Sean Morrell, 7.Cristian Chirică, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Bărdașu, 17.Mihai Dico, 18.Paul Rusu, 19.Florian Roșu, 20.Alexandru Țiglă, 21.Alexandru Bucur, 22.Adrian Apostol, 23.Andrei Iurea

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

Timișoara Saracens: 15.Gabriel Conache, 14.Cătălin Fercu, 13.Manumua Tevita, 12.Brian Sefanaia, 11.Mari Simionescu, 10.Jack Umaga, 9.Ratu Seniloli, 1.Edmund Aholelei, 2.Andrei Rădoi, 3.Horațiu Pungea, 4.Valentin Popârlan, 5.Marian Drenceanu, 6.James Doyle, 7.Vasile Rus-cpt, 8.Michael Stewart

Rezerve: 16.Eugen Căpățînă, 17.Sione Taupaki, 18.Samuel Mariș, 19.Ionuț Mureșan, 21.Stefano Hunt, 22.Florin Popa 23.Randall Morrison, 24.Tangimana Fonovai

Antrenor: Sosene Anesi

Evoluția scorului:

Min 9 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă din axul central de la limita lui 22 (3-0)

Min 12 Gabriel Conache – lovitură de pedeapsă de la circa 22 de metri lateral sânga (3-3)

Min 14 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă ușor lateral stânga, balonul lovește bara din snga buturilor timișorene

Min 28 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă din axul central de la 22 de metri (6-3)

Min 31 Tevita Manumua – drop-gol de la 40 de metri din zonă centrală (6-6)

Min 43 Gabriel Conache – încercare de picior căzută ratată de la doar 26 de metri lateral stânga

Min 45 Gabriel Conache – lovitură de pedeapsă din axul central (6-9)

Min 48 Tevita Manumua – eseu reușit pe flancul drept (6-14)

Min 49 Gabriel Conache – transformare eseu ratată

Min 51 Luke Samoa – lovitură de penalitate de la circa 38 de metri lateral stânga (9-14)

Min 74 Răzvan Ailenei – eseu nevalidat de centralul partidei, pentru un paravan a lui Chirică asupra uverturii Jack Umaga

Min 75 Vasile Rus vede cartonașul galben

Min 75 Zimbri beficiază un eseu de penalizare după ce Vasile Rus a răsturnat intenționat grămada

Min 76 Luke Samoa- transformare eseu (16-14)

Min 80 Gabriel Conache – lovitură de pedeapsă de la 21 de metri din zonă centrală (16-17)

Min 85 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă de la limita de 22 lateral stânga ratare