Lupii cedează greu în faţa Stade Francais

erccmic

Partida din etapa a doua a fazei grupelor din European Rugby Challenge Cup, dintre selecţionata divizionară Lupii Bucureşti şi formaţia franceză Stade Francais a început cu o lovitură de pedeapsă fructificată în puncte de specialistul nostru, Florin Vlaicu, de la 45 de metri, din poziţie centrală.

În minutul al zecelea, acelaşi Vlaicu a mai reuşit să pună puncte pe tabelă dintr-o altă penalitate, însă el nu şi-a putut păstra procentajul maximal la tentativele de ţintă, deoarece în minutul 28 a şutat în bară şi a irosit astfel ocazia de a ne distanţa la 9-0.

Meciul a avut în prima sa parte aspectul unei dispute purtată în special în zona neutră, între liniile de 22. Francezii, mai buni pe treisferturi, au fost vizibil încurcaţi de burniţă, care s-a transformat la un moment dat în lapoviţă, astfel că au scăpat multe baloane.

Totuţi, finalul primei reprize le-a aparţinut. Mai întâi celebrul Morne Steyn, internaţional sud-african, a marcat dintr-o penalitate, după care, la ultima fază a mitanului inaugural, australianul Digby Ioane a finalizat un atac supranumeric şi a plonjat în terenul nostru de ţintă. Acelaşi Steyn a transformat eseul la colţ, astfel că scorul pauzei a fost 10-6 în favoarea oaspeţilor.

Repriza secundă s-a desfăşurat în condiţii meteo mult mai dificile decât în prima parte. Un covor alb de zăpadă s-a aşternut peste gazonul Stadionului Arcul de Triumf, făcând dificilă menţinerea echilibrului jucătorilor. Evident că realizările tehnice s-au împuţinat, iar formaţia noastră a reuşit arareori să ajungă în preajma 22-ului francez.

Steyn a mărit avantajul oaspeţilor din lovitură de pedeapsă, după care Vlaicu a redus din handicap, stabilind de altfel şi rezultatul final. Lupii Bucureşti – Stade Francais 9-13, iar formaţia noastră pierde onorabil, acumulând şi bonusul defensiv.

Lupii Bucuresti : 15. Eugene Jantjes, 14. Robert Neagu, 13. Csaba Gal, 12. Florin Vlaicu, 11. Ionuţ Botezatu, 10. Luke Samoa, 9. Grigoraş Diaconescu, 1. Constantin Pristăviţă, 2. Otar Turashvili, 3. Silviu Vasiliu, 4. Onal Agiacai, 5. Petre Neacşu, 6. Vali Cătălin Mototolea, 7. Johanes Van Herdeen, 8. Răzvan Ailenei.
Rezerve: 16. Mihai Dico,
17. Cătălin Beca, 18. Paul Rusu, 19. Paul Ailenei, 20. Alexandru Mitu, 21. Florin Surugiu, 22. Robert Dascalu, 23. Andrei Daniel Ilie.

Stade Francais: 15. BenjaminDumas, 14. Montana Ioane, 13. Geoffray Doumayrou, 12. Jonathan Danty, 11. Digby Ioane, 10. Morne Steyn, 9. Julien Tomas, 1. Sakaria Taulafo, 2. Zurabi Zhvania, 3. Sofiane Chellat, 4. Juan Cruz Guillemain, 5. Paul Gabrillagues, 6. Matthieu Ugena, 7. Mathieu Degiovanni, 8. Nicolas Garrault.
Rezerve: 16. Dany Priso, 17. Adrien Oleon, 19. Julien Nibert, 20. Pierre Rabadan, 21. Julien Dupuy, 22. Vincent Mallet, 23. jeremy Sinzelle. Antrenor. A. Buononato