Ne despart 80 de minute de o nouă medalie

juniori Steaua

A devenit o obișnuință ca an de an, echipele de juniori ale Clubului Sportiv Municipal Baia Mare să fie prezente în fazele superioare ale Campionatului Național. Ignorând și de această dată distanța lungă străbătută până în capitală dar și valoarea adversarului, Clubul Sportiv al Armatei Steaua, zimbrișorii conduși de Adrian Manolache (unul dintre cei mai exponențiali demi de mele ai maramureșenilor), au reușit un meci mare, încheiat cu un rezultat strâns ce însă îi trimite pe băieții noștri în lupta pentru medalia de bronz.

Primele 14 minute de joc unul de angajament stau sub semnul echilibrului. Purtătorul banderolei de căpitan de echipă Gabriel Jipa speculează singurul moment de indecizie din defensiva băimărenilor, punctând printr-un eseu marcat în minutul 14. Tot el transformă, și meciul reîncepe de la scorul de 7-0. În minutul 28 steliștii beneficiază de o lovitură de pedeapsă, pentru un mol prăbușit undeva la limita suprafeței de 22 de metri ușor lateral stânga, iar uvertura Jipa nu face altceva decât să mărească ecartul la zece puncte. Cu patru minute înainte de finalul primului mitan, uvertura zimbrișorilor, Răzvan Manolache (cel ce s-a luptat în ultimele zile cu o puternică gripă), finalizează o lovitură de penalitate de la circa 28 de metri din zonă centrală, înghețând tabela la 10-3

După pauză ambiția și ritmul impus de zimbrișori atinge cote înalte, evoluția băieților noștri văzându-se imediat pe tabela de marcaj. Mai întâi centrul Adrian Lucaciu reușește un eseu marcat în minutul 46, pentru ca mai apoi Răzvan Manolache să reușească o transformare și un drop-gol semnate în minutele 47 și 52. Preluând conducerea scor 13-10, maramureșenii continuă să facă unul din cele mai bune meciuri ale acestei stagiuni, meci încheiat însă cu un al doilea moment de ezitare, speculat de fundașul Ionuț Roman autor al celui de-al doilea eseu al steliștilor. În pofida acestui rezultat mincinos, maniera de joc a zimbrișorilor rămâne una lăudabilă și optimistă pentru finala mică cu C.T.Dinicu Golescu București, găzduită cel mai probabil sâmbătă 2 iunie de Arena Națională Arcul de Triumf din capitală.

C.S.A.Steaua București – C.S.M.Baia Mare 15-13 (10-3)

Campionatul Național Under 18 Semifinală

Stadion: Ghencea

Sâmbătă 26 mai 2018 – ora 11.00

Arbitrii: Virgil Ioniță (București), Cristian Rotaru (București), Ionel Dumitrescu (București)

C.S.A.Steaua București: 15.Ionuț Roman, 14.Bogdan Moraru, 13.Ciprian Donosă, 12.Rareș Ciudin, 11.Silvian Ciaușu, 10.Gabriel Jipa-cpt, 9.Cătălin Tudorache, 1.Mihai Oancea, 2.Ionuț Virag, 3.Dragoș Jerebie, 4.Iustin Panaite, 5.Iulian Buturugă, 6.Kemal Altânok, 7.Ionuț Donici, 8.George Pavel

Rezerve: 16.Claudiu Gheorghe, 17.Florian Ciurea, 18.Augustin Chiriță, 19.Marius Ene, 21.Constantin Tudor, 22.Cristian Olteanu, 23.Gabriel Clim, 24.Cristian Zamfir

Antrenori: Adrian Costache, Marcel Giucal, Alexandru Lupu

C.S.M.Baia Mare: 15.Roland Jaszberenyi, 14.Laurențiu Săsăran, 13.Adrian Lucaciu, 12.Robert Pogăciaș, 11.Sergiu Borota, 10.Răzvan Manolache-cpt, 9.Sergiu Pop, 1.Eduard Mich, 2.Mihnea Muntean, 3.Samuel Bora, 4.Paul Mateșan, 5.Emanoil Herman, 21.Samuel Cămăraș, 7.Alexandru Terec, 8.Fernando Dragomir

Rezerve: 16.Adrian Maxim, 19.Daniel Coman, 22.Marius Stan

Antrenori: Adrian Manolache, Paul Rusu

Evoluția scorului:

Min 14 Gabriel Jipa – eseu reușit în axul central (5-0)

Min 15 Gabriel Jipa – transformare eseu (7-0)

Min 28 Gabriel Jipa – lovitură de pedeapsă din 22 de metri ușor lateral stânga (10-0)

Min 31 Răzvan Manolache – lovitură de pedeapsă din axul central de la 28 de metri (10-3)

Min 34 Răzvan Manolache – vede cartonașul galben pentru un picior introdus în spontană

Min 36 Iulian Buturugă – primește cartonașul galben

Min 37 Gabriel Jipa – lovitură de pedeapsă ratată

Min 46 Adrian Lucaciu – eseu reușit în zonă centrală după o intercepție la 22 de metri (10-8)

Min 47 Răzvan Manolache – transformare eseu (10-10)

Min 52 Răzvan Manolache – lovitură de picior căzută reușită din 26 de metri zonă centrală (10-13)

Min 61 Laurențiu Săsăran – este avertizat cu cartonașul galben pentru un placaj înalt

Min 64 Ionuț Roman – eseu izbutit pe partea dreaptă (15-10)