O nouă semifinală pe propriul teren

DINAMO

Indiferent de soarta partidei, zimbrilor nu li se putea anula dreptul de a găzdui o nouă semifinală pe propriul teren, având asigurat înainte de disputarea ultimei etape a sezonului regulat unul din primele două locuri. Însă la fel de adevărat era faptul că și C.S.Dinamo București putea deveni o „nucă tare” dacă băieții noștri nu s-ar fi concentrat îndeajuns, cu atât mai mult cu cât „buldogii” erau debarasați de miza partidei, iar la nivel de lot, treceau printr-un amplu proces de întinerire. În atare condiții principalul adversar al băieților noștri devenea nemiloasa ploaie ce s-a abătut întreaga zi asupra Băii Mari. Însă per general în exprimarea băieților noștri avea să se vadă atât lipsa meciurilor amicale cât și pauza de iarnă poate prea lungă la un asemenea nivel de performanță.

Singura filozofie a oaspeților pe faza ofensivă, era ca indiferent de poziționare, tot ce reprezenta infracțiune în jumătatea zimbrilor să se încerce trimiterea la buturi. Iar pe faza defensivă, băieții coordonați doar de secundul Andrei Gurănescu trebuiau să încerce o fragmentare a jocului. Tot ei sunt primii însă care au oportunitatea de a deschide scorul însă mijlocașul la deschidere Cristian Onofrei irosește din 23 de metri o lovitură de penalitate. În minutul 12 zimbri sparg gheața reușind primul eseu semnat de aripa fijiană Jone Nasalo. Patru minute mai târziu un alt fijian, flankerul Sean Morrell dublează avantajul băieților noștri care intră la cabine cu un avantaj de șapte puncte, scor 10-3. La jumătatea actului secund, minutul 62 închizătorul Răzvan Ailenei culcă balonul în terenul de țintă al dinamoviștilor, triplând numărul eseurilor reușite de C.S.M.Știința Baia Mare. În replică punctele dinamoviștilor au purtat semnătura uverturii Cristian Onofrei autor a trei lovituri de penalitate, minutele (20, 76 și 80). Scorul la final putea fi mult mai consistent dacă centrul de doar 24 de ani Alexandru Bucur nu ar fi irosit cele trei transformări plus o lovitură de penalitate. Însă și la acest scor principala mulțumire a zimbrilor este legată de validitatea lotului, în vederea abordării peste o săptămână a semifinalei cu C.S.A.Steaua București.

C.S..Știința Baia Mare – C.S.Dinamo București 15-9 (10-3)

Cupa României Etapa 7

Sâmbătă 10 martie 2018 ora 11.00

Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Alexandru Eugen Ionescu (București), Florin Bonea (Măgureni), Călin Cojocnean (Cluj Napoca)

Observator: Gheorghe Pleșcan (Iași)

Arbitrul nr 4: Cristian Stoica (Baia Mare)

Comisar citare: Mihai Stuparu (Iași)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Jone Nasalo, 13.Alexandru Bucur, 12.Michael Doneghan, 11.Mihai Lămboiu, 10.George Oprea, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Silviu Suciu, 2.Iuri Natriashvili, 3.Waisea Nailago, 4.Florian Roșu, 5.Marius Dănilă, 6.Feofaaki Holoia, 7.Sean Morrell, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Bârdașu,, 17.Paul Rusu, 18.Domițian Mureșan, 19.Mihai Dico, 20.Alexandru Țiglă, 21.Taniela Marunawasawasa, 22.Adrian Apostol, 23.Mihai Matei

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci

C.S.Dinamo București: 15.Prins Shaun, 14.Muhammed Sammai, 13.Divan Ferguson, 12.Ionuț Balaban, 11.John Esterhuizen, 10.Cristian Onofrei, 9.Valentin Ivan, 1.Dragoș Dumitrescu, 2.Merab Matkava, 3.Cosmin Manole-cpt, 4.Marius Iftimiciuc, 5.Andrei Mitroi, 6.Ionuț Simion, 7.Marcel Rusu, 8.Andi Radu

Rezerve: 16.Daniel Bumbac, 17.George Tudor, 19.Dragoș Doru, 20.Silviu Grădinaru, 21.Antonio Savu, 22.Silviu Budileanu, 23.Florin Mătușa, 27.George Iacob

Antrenori: Cristian Hîldan, Andrei Gurănescu

Evoluția scorului:

Min 5 Cristian Onofrei – lovitură de pedeapsă de la circa 23 de metri lateral dreapta ratată

Min 8 Alexandru Bucur – lovitură de penalitate din axul central de la 42 de metri ratată

Min 12 Jone Nasalo – eseu reușit în flancul drept (5-0)

Min 13 Alexandru Bucur – transformare eseu ratată

Min 16 Sean Moreell – eseu izbutit pe partea stângă (10-0)

Min 17 Alexandru Bucur – transformare eseu ratată

Min 20 Cristian Onofrei – lovitură de pedeapsă 22 de metri din zonă centrală (10-3)

Min 62 Răzvan Ailenei – eseu izbutit în flancul stâng (15-3)

Min 63 Alexandru Bucur – transformare eseu ratată

Min 76 Cristian Onofrei – lovitură de pedeapsă de la 32 de metri din zonă centrală (15-6)

Min 80 Cristian Onofrei – lovitură de penalitate de la 33 de metri de buturile zimbrilor (15-9)