O semifinală câștigată în extremis

SEMIFINALA RUGBY

La concurență cu meciul din prima etapă a diviziei B de fotbal susținut de F.C.M.Baia Mare contra celor de la Fotbal Club Brașov, la Sibiu pe stadionul Bebe Boboc avea să se decidă formația ce avea să acceadă în finala primei ediții a Cupei Regelui (o competiție de înaltă ținută derulată sub Înaltul Patronaj al Casei Regale a României). În ciuda palmaresului direct, net favorabil zimbrilor, 17 victorii din tot atâtea meciuri disputate), 14 în campionatul intern indiferent că el s-a numit Divizia Națională sau SuperLigă plus alte trei în Cupa României, (toate pregramate în semifinalele competiției), zimbri nu aveau nici pe departe dinainte asigurat succesul. C.S.M.Olimpia București (formație aflată încă de la înființare în imediata apropiere a podiumului) s-a mulțumit an de an să stea în umbra neavând curajul să atace podiumul și de ce nu titlul în vreuna dintre stagiuni.

Încă din start zimbri încearcă să impună ritmul partidei, fundașul Luke Samoa fiind încă din minutul doi primul care și-a trecut în cont prima reușită. Patru minute mai târziu fundașul băimărean recidivează, dublând avantajul la șase. În următoarele trei minute, bucureștenii reușesc grație unui eseu și o transformare să răstoarne la 6-7 tabela de marcaj. În minutul 10 băimărenii reușesc primul eseu semnat de fijianul de 29 de ani Ratu Maravunawasawasa. În minutul 16 oaspeții preiau pentru a doua oară conducerea, unsprezece minute mai târziu distanțându-se la șase puncte, scor 11-17. Cu șapte minute înainte de finalul primului mitan zimbrii beneficiază de un eseu de penalizare, transformat de același Luke Samoa. Scorul cu care se va intra la cabine va fi de 18-17 pentru campioana României, însă și actul secund avea să se anunțe unul extrem de dificil.

Sub semnul aceluiași echilibru avea să se deruleze și întregul act secund, deznodământul partidei având să fie stabili în ultimul minut de joc. La scorul de 21-27 minutul 73 mai întâi Luke Samoa reduce din handicap grație unui dropgol, pentru ca în minutul 80 numărul opt Răzvan Ailenei să înscrie eseul izbăvitor, transformat de același Luke Samoa.

Dacă pentru C.S.M.Știința Baia Mare accederea în finală s-a reușit grație eseurilor semnate de Ratu Maravunawasawasa și Răzvan Ailenei plus un al treilea de penalitate, la care se mai adaugă cele 16 puncte semnate de neo-zeelandezul Luke Samoa (3 lovituri de pedeapsă, 1 dropgol și 2 transformări). Pentru perdanta acestei semifinale au punctat tonganezul S.Tahina autor al unui eseu în speță sud-africanul Jeffrey Taljaard (2 lovituri de pedeapsă plus 3 transformări). Bucureștenii au primit și două eseuri de penalitate câte unul de fiecare repriză).

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.M.Olimpia București 31-27 (18-17)

Stadionul: Bebe Boboc Sibiu

Arbitrii: Radu Petrescu (București), Dragoș Preda (București), Călin Cojocnean (Cluj Napoca)

Arbitrul nr 4: Florin Bonea (Măgureni)

Observator: Ioan Bărnuți (Cluj Napoca)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ratu Maravunawasawasa, 14.Alexandru Bucur, 13.Sione Fakaosilea, 12.John Leiataua, 11.Giorgio Phillips, 10.Luke Samoa, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Constantin Pristăviță, 2.Florin Bârdașu, 3.Silviu Suciu, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Mtya, 6.Sean Morrell, 7.Constantin Ene-cpt, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Gorun, 17.Mihai Dico, 18.Ionuț Stan, 19.Kuselo Moyake, 20.Alexandru Pălii, 21.Keeghan Sefton, 22.Cristian Diniș Vârtic, 23.Paul Ailenei

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

C.S.M.Olimpia București: 15.Daniel Stătulescu, 14.Cătălin Prunaru, 13.Johnny Sola, 12.Stewart Tahina, 11.Atelea Okati, 10.Jeffrey Taljaard, 9.Alexandru Tigla, 1.George Tudor, 2.Cătălin Beca, 3.Alexandru Gordaș, 4.Andrei Mitroi, 5.Alexandru Mitu, 6.Taufui, 7.Adrian Ion-cpt, 8.Laurențiu Melinte

Rezerve: 16.Nicolae Nere, 17.Petru Tamba, 18.Vlad Bădălicescu, 19.Dragoș Vasile, 20.Kamil Sobota, 21.Valentin Ivan, 22.Marian Ispir, 23.Tiberiu Conache

Antrenori: Daniel de Villiers, Bogdan Muntean