O victorie de palmares trecută în contul vicecampioanei

cronica dinamo

Pe un teren excelent însă cu doar 50 de spectatori în tribune confruntarea dintre C.S.Dinamo București și C.S.M.Știința Baia Mare era una fără miză, zimbrii având oricum asigurată prezența în penultimul act al competiției. Însă și așa preocuparea celor două bănci tehnice a fost acea de a da posibilitatea jucătorilor mai puțin utilizați să joace, spectacolul rugbystic fiind în atare condiții asigurat. Din totalul celor nouă eseuri marcate, șapte au venit până la pauză, reușitele centrului fijian Jone Nasalo (min 1), cea a pilierilor Constantin Mardare Pristaviță (min 11) și Alexandru Colev (min 16) respectiv a aripii tongane Sikuea Taliauli (min 25), asigurând băieților noștri temporar punctul bonus ofensiv. Replica buldogilor a fost și ea una pe măsură, eșeurile semnate de flankerul Ionuț Simion (min 6), sud-africanul Muhammed Sammai (min 13) respectiv centrul de doar 23 de ani George Iacob (min 28), creionând scorul consemnat la finalul primului act 26-17 pentru formația băimăreană. Cele opt modificări apărute după pauză în tabăra dinamovistă, a adus cu ea și un plus de prospețime, dinamoviștii reușind să micșoreze în final ecartul la doar patru lungimi. Pentru vicecampioana României au mai punctat din eseu (min 44) internaționalul Constantin Mardare Pristaviță (jucătorul ce la finalul partidei avea să fie declarat omul meciului), la care sau mai adăugat și cele patru transformări trecute în contul fundașului de origine sud-africană Jonathan Bredell (min 2,17, 26 și 45). Pentru formația gazdă au marcat centrul Ionuț Balaban, eseu (min 79), în timp ce uvertura Cristian Onofrei (min 14), centrul John Esterhuizen (min 59) și Cristian Văcaru (min 80) au fost cei care au izbutit câte o transformare. La finalul săptămânii viitoare zimbri vor juca la fel ca și echipa de juniori, semifinala din Ghencea contra lui C.S.A.Steaua București, urmând ca pe 26 mai Stadionul Național Arcul de Triumf din capitală să găzduiască Finalele SuperLigii de Rugby ediția 2017-2018.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Dinamo București 29-33 ((17-26)

SuperLiga de Rugby Etapa 14

Sâmbătă 12 mai 2018 ora 11.00

Stadion: Florea Dumitrache (București)

Arbitrii: Virgil Ioniță (București), Călin Cojocnean (Cluj Napoca), Ionel Dumitrescu (București)

Observator: Paul George Bărgăunaș (București)

Arbitru nr 4: Vlad Iordăchescu (București)

Comisar citare: Mihai Stuparu (Iași)

Omul meciului: Constantin Mardare Pristaviță (C.S.M.Știința Baia Mare)

Marcatori: Jone Nasalo (eseu minutul 1), Constantin Mardare Pristaviță (eseuri minutele 11, 44), Alexandru Colev (eseu minutul 16), Sikuea Taliauli (eseu minutul 25), Jonathan Bredell (transformări minutele 2, 17, 26, 45) / Ionuț Simion (eseu minutul 6), Muhammed Sammai (eseu minutul 13), George Iacob (eseu minutul 28), Ionuț Balaban (eseu minutul 79), Cristian Onofrei (transformare minutul 14), John Esterhuizen (transformare minutul 59), Cristian Văcaru (transformare minutul 80)

C.S.Dinamo București: 15.Cristian Onofrei (19.Cristian Văcaru `60), 14.Vasilică Pascu (26.John Esterhuizen `55), 13.Ionuț Balaban (23.Divan Ferguson `60), 12.Muhammed Sammai, 11.George Iacob, 10.Ovidiu Ștefan Șarpe, 9.Valentin Ivan (21.Andrei Dinu `56), 1.Dragoș Mihai Dumitrescu (18.George Tudor `58), 2.Merab Matkava (17.Mădălin Vintilă `76), 3.Florin Mătușa (16.Gabriel Bumbac `61), 4.Marius Iftimiciuc, 5.Andrei Mitroi (20.Dragoș Doru `58), 6.Ionuț Simion, 7.Andi Radu, Silviu Grădinaru

Antrenori: Cristian Hâldan, Andrei Gurănescu

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.George Oprea, 14.MiHai Lămboiu, 13.Jone Marawa Nasalo 12.Sikuea Taliauli, 11.Adrian Apostol, 10.Jonathan Colin Bredell, 9.Sergiu Lucaciu, 1.Constantin Mardare Pristaviță, 2.Alexandru Colev, 3.Domițian Mureșan, 4.Florian Roșu, 5.Dumani Siphosethu Mtya, 6.Mihai Dico, 7.Sean Morrell (17.Florin Bârdașu `2 – 18.Nailago Waisea `3), 8.Cristian Marian Chirică-cpt

Rezerve neutilizate: 16.Silviu Sebastian Suciu, 19.Alexandru Țiglă, 20.Ionuț Botezatu, 21.Alexandru Bucur

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci, Paul Rusu