O victorie importantă obținută de campioana României

302408930_10160176258393270_7053834753549685753_n

În vederea abordării ultimelor două etape, cu rezultate ce vor consfinți ierarhia finală a play-off-ului și implicit, formațiile ce își asigură disputarea semifinalelor pe propriul teren, deținătoarea trofeului C.S.M.Știința Baia Mare avea să țintească victoria în confruntarea cu rivala C.S.A.Steaua București, succes ce ar fi asigurat într-o proporție covârșitoare respectivul obiectiv. Jocul per ansamblu a fost unul modest influențat în mare măsură de starea terenului îmbibat cu precipității ce nu au contenit să se oprească în ultimele 24 de ore, încheiat însă cu victoria zimbrilor băimăreni scor 10-8 deși la pauză steliștii aveau să intre la cabine cu un firav avantaj de 3-0 reușit de fosta uvertură a băimărenilor Ratu Taniela Maravunawasawasa.

Punctul bonus defensiv obținut de bucureșteni îi mențin pe aceștia cel puțin teoretic încă în lupta pentru ocuparea locului doi în clasament, totul având să se decidă pe data de 1 octombrie 2022, când sunt programate meciurile penultimei etape a play-offu-ului.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.A.Steaua București 10-8 (0-3)

Liga Națională de Rugby Etapa 4 play-off

Arena Zimbrilor Baia Mare

Sâmbă3 septembrie2022 ora 11.00

Televizat Rugby Tv

Arbitrii: Robert Andrei Diaconescu (Constanța), Andrei Gheorghe (București), Emanuel Gorodea (Iași)

Arbitrul nr 4: Călin Cojocnean (Cluj Napoca)

Observator: Gheorghe Pleșcan (Iași)

Marcatori: Sione Fakaosilea (1 eseu), Miles Grant (1 transformare, 1 lovitură de pedeapsă) / Robert Neagu (1 eseu), Taniela Maravunawasawasa (1 lovitură de pedeapsă)

Cartonaș galben: Jason Tomane, / Ratu Taniela Maravunawasawasa, Monson Vaovasa

Cartonaș roșu: Ratu Taniela Maravunawasawasa

Omul meciului: Alexandru Alexe (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Kefentse Mahlo, 14.Mihai Lămboiu, 13.Jason Tomane, 24.Sione Fakaosilea, 25.Sikuea Taliauli, 10.Miles Grant, 9.Alexandru Țiglă, 1.Mihai Dico, 2.Levan Papidze, 3.Revazi Dugladze, 4.Mate Dardzulidze, 5.Florian Roșu, 6.Alexandru Alexe, 7.Jacob Oliver Immelman-cpt, 8.Beka Bitsadze

Rezerve: 16.Timothy Lilomaiava, 17.Ulisese Tagiaia, 30.Iulian Ailincăi, 19.Marius Dănilă, 20.Vlăduț Bocăneț, 21.Adrian Apostol, 28.Mihai Mureșan, 29.Silviu Grădinaru

Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

C.S.A.Steaua București: 15.Robert Neagu, 34.Ngoni Chibuwe, 13.Vlăduț Popa, Florin Popa, 25.Monson Vaovasa. 11.Cosmin Iliuță, 10.Ratu Taniela Maravunawasawasa, 9.Florin Surugiu-cpt, 1.Alexandru Savin, 2.Vasile Bârdașu, 3.Vasile Bălan, 5.Gaga Arabuli, 6.Dragoș Ser, 7.Cristi Boboc, 33.Tangimana Fonovai

Rezerve: 17.Marius Lungu, 27.Tudor Butnariu, 16.Nkosikhona Masuku, 21.Alin Burduja, 12..Jan George Rossouw, 22.Sorin Pandichi, 20.Daniel Plai, 35.Cristian Nedelcu

Antrenori: Ștefan Acsinte, Mugurel Preda

Alin Boțioc