Pentru a doua oară consecutiv în finala Cupei Regelui

cronica semifinala

C.S.M.Știința Baia Mare finalista din 2015 din Cupa Regelui și C.S.M.Olimpia București aveau să reediteze semifinală din ediția inaugurală a celei mai noi competiții a rugby-ului românesc. Miza unei astfel de întâlniri în care după doar 80 de minute de joc poți juca cu un trofeu pe masă era una cât se poate de evidentă, cu atât mai mult cu cât zimbri în ciuda avantajului propriului teren erau puși în gardă de adversarii care cu doar o săptămână înainte o scoaseră din circuit pe campioana en-titre, Timișoara Saracens.

După doar cinci minute de tatonare, zimbri reușesc deschiderea scorului, prin centrul australian de 25 de ani John Leiataua autor a primului din cele șapte eseuri reușite de gazde. Replica oaspeților cel puțin până la pauză este una dezinvoltă, fiecare infracțiune a adversarului în propria jumătate fiind taxată de demi de mele-ul de origine tongană Fahiua Siale, autor a două penalități semnate în minutele 10 și 16. Până spre minutul 40 doar Luke Samoa își trece în cont o lovitură de pedeapsă marcată în minutul 12. Echilibrul pe tabela de marcaj se va rupe odată cu ultimele secvențe ale primului mitan, băimărenii trecându-și în cont un al doilea eseu marcat de închizătorul Răzvan Ailenei cel ce va recidiva în minutul 6 din cea de-a doua repriză. Neo-zeelandezul de 28 de ani Luke Samoa transformă ambele lovituri și scorul în minutul 47 devine 22-6.

Primul eseu al formației bucureștene îl are în prim plan pe flankerul de origine tongană Siokivaha Taufui, cel care reduce la jumătate handicapul de pe tabela de marcaj. Aripa de 24 de ani Marian Ispir transformă și scorul în minutul 50 devine 22-13. În ultima jumătate de oră asistăm la un forcing al vicecampioanei României, care reușeșste alte trei eseuri prin uvertura Luke Samoa (min 54) respectiv cei doi centri Alexandru Bucur (min 75) și tonganul Sione Fakaosilea (min 79). Același autralian Luke Samoa transformă de două ori și scorul în minutul 80 indică un neverosibil 41-18. În prelungiri talonerul de doar 22 de ani Makefu Tongia reușește al doilea eseu pentru oaspeți, eseu transformat de aripa Marian Ispir. Ultimul cuvânt al acestei semifinale îl vor avea tot băimărenii care prin trăgătorul Ovidiu Cojocaru urcă la șapte numărul eseurilor reușite. Și ca totul să se încheie într-un mod cât se poate de frumos, Constantin Ene (cel care după mai bine de 9 ani se va retrage din activitatea sportivă), transformă eseul, stabilind scorul final la 48-20.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.M.Olimpia București 48-20 (15-6)

Cupa Regelui ediția a-II-a semifinale

Sâmbătă 26 noiembrie 2016 ora 13.00

Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Cristian Șerban (București), Răzvan Vasiliu (București)

Arbitru nr 4: Dragoș Preda (Bistrița Năsăud)

Observator: Gheorghe Sabău (Cluj Napoca)

Arbitru video: Cristian Răduță (Brașov)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Taniela Maravunawasawasa, 14.Adrian Apostol, 13.Sione Fakaosilea, 12.John Leiataua, 11.Sikuea Taliauli, 10.Luke Samoa, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristăviță, 2.Iuri Natriashvili, 3.Paul Rusu, 4.Andrei Iurea, 5.Florian Roșu, 6.Mihai Dico, 7.Sean Morrell, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Silviu Suciu, 18.Florin Gorun, 19.Constantin Ene, 20.Alexandru Pălii, 21.Alexandru Bucur, 22.George Oprea, 23.Marius Dănilă

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

C.S.M.Olimpia București: 15.Marian Ispir, 14.Sioeli Lama, 13.Johnny Sola, 12.Alessio Mattoccia, 11.Tiberiu Conache, 10.Siale Fahiua, 9.George Croitoru, 1.Alexandru Savin, 2.Alberto Tutunea, 3.Ionuț Zainea, 4.Marian Soană, 5.Kamil Sobota, 6.Siokivaha Taufui, 7.Alexandru Mitu, 8.Adrian Ion-cpt

Rezerve: 16.Makefu Tongia, 17.George Tudor, 18.George Popa, 19.Ionuț Macoveanu, 20.Mario Arvinte, 21.Ionuț Coman, 22.Ionuț Niacșu, 23.Richard Plopeanu

Antrenor: Niculae Dragoș

Evoluția scorului:

Min 2 Fahiua Siale – lovitură de pedeapsă de la centrul terenului din zonă centrală rataă

Min 5 John Leiataua – eseu reușit în flancul stâng (5-0)

Min 6 Luke Samoa – transformare eseu ratată

Min 10 Fahiua Siale – lovitură de pedeapsă de la circa 22 de metri din axul central (5-3)

Min 12 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă de la cira 18 metri lateral stânga (8-3)

Min 16 Fahiua Siale – lovitură de pedeapsă de la 40 de metri din zonă centrală (8-6)

Min 20 Taniela Maravunawasawasa – vede cartonașul galben pentru un placaj înalt

Min 21 Fahiua Siale – lovitură de pedeapsă de la centrul terenului ușor lateral dreapta ratată

Min 27 Constantin Pristăviță – vede cartonașul galben în urma unei altercații în terenul de țintă al adversarilor

Min 27 Alberto Tutunea – primește cartonaș galben pentru o altercație avută cu stâlpul Pristăviță

Min 40 Răzvan Ailenei – eseu reușit pe partea stângă (13-6)

Min 40 Luke Samoa – transformare eseu (15-6)

Min 40 Fahiua Siale – lovitură de pedeapsă din 40 de metri lateral stânga ratată

Min 46 Răzvan Ailenei – eseu izbutit pe flancul drept (20-6)

Min 47 Luke Samoa – transformare eseu (22-6)

Min 49 Siokivaha Taufui – eseu reușit pe partea dreaptă (22-11)

Min 50 Marian Ispir – transformare eseu (22-13)

Min 54 Luke Samoa – eseu reușit pe axul central (27-13)

Min 55 Luke Samoa – transformare eseu (29-13)