Primul eșec din actuala stagiune

cronica TIMIȘOSRA - BAIA MARE

După ce în urmă cu trei săptămâni, vicecampioana României reușea să se impună pe terenul rivalei Timișoara Saracens (într-un meci ce netezea într-o oarecare măsură drumul băieților noștri spre cucerirea primului trofeu al stagiunii, Cupa Regelui), de această dată, formația timișoreană și-a luat toate măsurile pentru a contracara jocul ofensiv al zimbrilor. În prima parte, elevii lui George Sava – Vasile Lucaci au reușit să joace dezinvolt, încheiind primul mitan în avantaj, scor 5-3. Scorul a fost însă deschis de fostul fundaș al zimbrilor, Luke Samoa, autor al unei lovituri de penalitate reușită în minutul 25. În minutele 27 și 34 gazdele rămân în inferioritate numerică, grație eliminărilor temporare ale flankerului sud-african Randall Morrison respectiv cea a jucătorului din linia a doua Valentin Popârlan. Pe fondul acestei superiorități numerice băimărenii reușesc primul eseu al partidei, semnat în minutul 35 de flankerul de origine sud-africană Johannes Van Heerden. La trei minute de la reluare centrul de 23 de ani, Alexandru Bucur transformă o lovitură de penalitate, avantajul băimărenilor crescând la 8-3. După primele 10 minute ale actului secund, formația bănățeană începe să forțeze punctând prin tonganul Manumua Tevita (eseu minutul 51) și australianul Brian Sefanaia (minutul 57), eseuri transformate de același neo-zeelandez Luke Samoa. În scenă intră și Jody Rose, uvertura sud-africană reușind să transforme în minutele 62 și 77 două lovituri de pedeapsă. Pe final de partidă, băieții noștri izbutesc să reducă ecartul la cinci puncte, aripa fijiană Jone Marawa Nasalo (debutând în tricoul C.S.M.-ului cu un eseu marcat în minutul 73). Alexandru Bucur transformă pentru 15-20 însă scorul final avea să indice 23-15.

Timișoara Saracens – C.S.M.Știința Baia Mare 23-15 (3-5)

SuperLiga de rugby Etapa 2

Sâmbătă 2 septembrie 2017 ora 19.00

Televizat Dolce Sport

Stadionul: Dan Păltinișanu Timișoara

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Cristian Șerban (București), Victor Ioniță (București)

Observator: Clement Nemesniciuc (Iași)

Arbitrul nr 4: Andrei Iftode (Timișoara)

Arbitru video: Cristian Răduță (Brașov)

Timișoara Saracens: 15.Luke Samoa, 14.William Helu, 13.Manumua Tevita, 12.Brian Sefanaia, 11.Tangimana Fonovai, 10.Jody Rose, 9.Gabriel Rupanu, 1.Sione Taupaki, 2.Andrei Rădoi, 3.Mesake Doge, 4.Valentin Popârlan, 5.Ionuț Mureșan, 6.Randall Morrison, 7.Vasile Rus-cpt, 8.Michael Stewart

Rezerve: 16.Viorel Sabău, 17.Gigi Militaru, 18.Horațiu Pungea 19.Marius Iftimiciuc, 20.Daniel Ianuș, 21.Daniel Zaharia, 22.Florin Popa, 23.Mădălin Lemnaru

Antrenori: Williams Matthew, Anesi Sosene

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Sikuea Taliauli, 13.Michael Doneghan, 12.Alexandru Bucur, 11.Adrian Apostol, 10.George Oprea, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristaviță, 2.Iuri Natriashvili, 3.Nailago Waisea, 4.Florian Roșu, 5.Dumani Mtya, 6.Johannes Van Heerden, 7.Sean Morrell, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Bârdașu, 17.Mihai Dico, 18.Silviu Suciu, 19.Marius Dănilă, 20.Alexandru Țiglă, 21.Mihai Lămboiu, 22.Nasalo, 23.Cristian Chirică