Şase jucători de la CSM Ştiinţa Baia Mare, titulari azi în meciul contra “dragonilor” galezi

erccmic

După înfrângerea suferită etapa trecută în faţa francizei galeze Newport Gwent Dragons, pe stadionul din Complexul Ghencea, Lupii Bucureşti se vor deplasa în Ţara Galilor pentru partida revanşă, care va fi găzduită de stadionul Rodney Parade. Pristăviţă, Paul şi Răzvan Ailenei, Van Heerden, Botezatu şi Samoa sunt jucătorii de la CSM Ştiinta Baia Mare anunţaţi titulari. Printre rezerve, de la campioana României figurează Oancea şi Dico.

În acest moment Dragons ocupă poziţia secundă în clasament, având un total de 11 puncte, iar antrenorul Lyn Jones, mulţumit de evoluţia elevilor săi din partida tur, este încrezător în şansele de calificare în faza sferturilor de finală. Cu trei înfrângeri din tot atâtea partide disputate, Lupii Bucureşti îşi doresc azi un joc cât mai bun.

Pentru disputa de pe Rodney Parade, programată de a patra etapă din European Rugby Challenge Cup, antrenorul Lynn Howells va apela la următoarea echipă: 1. Constantin Pristăviţă, 2. Otar Turashvili, 3. Vlad Bădălicescu, 4. Paul Ailenei, 5. Onal Ageacai, 6. Vali Mototolea, 7. Johan Van Heerden, 8. Răzvan Ailenei, 9. Grigoraş Diaconescu, 10. Florin Vlaicu, 11. Ionuţ Botezatu, 12. Andrei Daniel Ilie, 13. Cătălin Dascălu, 14. Marian Apostol, 15. Luke Samoa. Rezerve: 16. Alexandru Oancea, 17. Mihai Dico, 18. Silviu Vasiliu, 19. Petre Neacşu, 20. Alexandru Mitu, 21. Florin Surugiu, 22. Filip Lazăr, 23. Florin Ioniţă.

Tot în grupa a treia din care fac parte şi Lupii Bucureşti, la Paris se va disputa partida dintre Stade Francais şi Newcastle Falcons, o dispută în care o victorie a francezilor ar putea relansa lupta calificării în sferturile de finală, având în vedere că englezii sunt lideri cu trei victorii din tot atâtea dispute.

Partida Newport Gwent Dragons – Lupii Bucureşti va avea loc azi, 12 decembrie, pe stadionul Rodney Parade, cu începere de la ora 21:30.