Steaua obține o victorie nesperată

conica meci

Startul de partidă aparține formației militare, liderul la zi intrând mai motivat în joc. În minutul 6 uvertura fijiană Taniela Maravunawasawasa reduce din handicap (7-3). Pe fondul unui joc mult mai echilibrat, gazdele măresc diferența la 14-3 minutul 10, pentru ca la jumătatea reprizei, centrul tongan de 30 de ani Sione Fakaosilea să o readucă pe Baia Mare în joc (14-8). Taniela transformă primul eseu al zimbrilor și scorul devine 14-10. Până la finalul primei reprize cu excepția unei lovituri de penalitate semnată de internaționalul Florin Vlaicu min 24, (17-10), inițiativa aparține băieților noștri care ma întâi reduc din handicap și egalează prin; Sikuea Taliauli eseu minutul 26, (17-15), transformare Taniela (17-17), pentru ca mai apoi aceiași uvertură de origine fijiană să își aducă coechipierii în avantaj (17-20) minutul 36. În minutul 3 de prelungire, talonerul zimbrilor Iuri Natriashvili vede cartonașul galben pentru un antijoc la Andrei Florescu, iar centralul partidei dă posibilitatea steliștilor de a trimite la buturi, Florin Vlaicu finalizează iar ambele echipe pleacă nedecis la cabine, scor (20-20).

Contrar teoriilor din rugby, în inferioritate numerică, zimbri reușesc încă din startul reprizei secunde să preia pentru a doua oară conducerea grație eseului semnatde puternicul flanker fijian Sean Morrell (20-25) minutul 41. Același Taniela transformă și zimbri se desprind la șapte puncte. În minutul 48 miltarii revin pe tabelă egalând la 27 prin Ionuț Strătilă respectiv Florin Vlaicu. Gazdele revin în avantaj în mod paradoxal în minutul 50. Zimbri gafează în lanț, pierd balonul, aripa Ionuț Dumitru reușește o incursiune pe flancul stâng și scorul devine în minutul 50, (32-27). Ultimul mohican venit în tabăra zimbrilor, fijianul de 28 de ani Jone Nasalo reușește la jumătatea reprizei secunde al patrulea eseu al oaspeților, scorul devenind (34-32). Taniela transformă și din nou asistăm la un rezultat de egalitate 34-34. Speranțele noastre cresc odată cu reușita lui Taniela din minutul 77, însă la ultima fază de joc, aripa Robert Neagu ridiculizează defensiva băimăreană, inițiază o incursiune din propriul 22, încheiată cu un eseu semnat de Claudiu Ioniță. Florin Vlaicu ratează transformarea însă bucureștenii se impun la limită cu scorul de 39-37. Dacă în etapa precedentă steliștii au reușit pe terenul campioanei Timișoara Saracens un egal la 15 obținut la ultima fază a jocului, și de această dată doar norocul a fost cel care a făcut diferența pe tabela de marcaj.

C.S.A.Steaua București – C.S.M.Știința Baia Mare 39-37 (20-20)

SuperLiga de rugby Etapa 5

Sâmbătă 23 septembrie 2017 ora 15.00

Televizat Dolce Sport

Stadionul Ghencea București

Arbitrii: Robert Andrei Diaconescu (Constanța), Răzvan Vasiliu (București), Alexandru Nițulescu (București)

Observator: George Paul Bărgăunaș (București)

Arbitrul nr 4: Mihai Bădărău (București)

Arbitru video: Cristian Răduță (Brașov)

Comisar citare: Mihai Irimia (București)

Omul meciului: Robert Neagu (C.S.A.Steaua București)

C.S.A.Steaua București: 15.Sabin Strătilă, 14.Robert Neagu, 13.Robert Dascălu, 12.Claudiu Ioniță, 11.Ionuț Dumitru, 10.Florin Vlaicu, 9.Florin Surugiu, 1.Andrei Florescu, 2.Cristian Pană, 3.Alexandru Gordaș, 4.Mikheil Archuashvili, 5.Bogdan Doroftei, 6.Kuselo Moyake, 7.Viorel Lucaci-cpt, 8.Eseria Vueti

Rezerve: 16.Ionuț Melecciu, 17.Nicolae Nere, 18.Grigore Alexandru, 19.Damian Strătilă, 20.Grigoraș Diaconescu, 21.Oneone Patelesio, 22.Ika Tuihakavalu, 23.Vlad Bădălicescu

Antrenori: Dănuț Dumbravă, Marcel Mihalache

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Adrian Apostol, 13.Jone Nasalo, 12.Sione Fakaosilea, 11.Sikuea Taliauli, 10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristaviță, 2.Iuri Natriashvili, 3.Paul Rusu, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Mtya, 6.Cristian Chirică, 7.Sean Morrell, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Bârdașu, 17.Silviu Suciu, 18.Waisea Nailago, 19.Florian Roșu, 20.Alexandru Țiglă, 21.George Oprea, 22.Alexandru Bucur, 23.Mihai Dico

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci

Evoluția scorului

Min 2 Robert Dascălu izbutește primul eseu pentru formația militară însă centralul nu validează reușita

Min 3 Cristian Pană – reușește primul eseu după un mol de margine finalizat pe flancul drept (5-0)

Min 4 Florin Vlaicu – transformare eseu (7-0)

Min 6 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă în axul central de la 36 de metri (7-3)

Min 10 Sabin Strătilă – eseu pe flancul drept (12-3)

Min 11 Florin Vlaicu – transformare eseu (14-3)

Min 19 Sione Fakaosilea – eseu izbutit pe partea stângă (14-8)

Min 20 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (14-10)

Min 24 Florin Vlaicu – lovitură de pedeapsă de la linia de 22 lateral stânga (17-10)

Min 26 Sikuea Taliauli – eseu reușit pe flancul drept (17-15)

Min 27 Taniela Maravunawaawasa – transformare eseu (17-17)

Min 36 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă

Min 38 Florin Vlaicu – lovitură de pedeapsă de la 44 de metri ușor lateral dreapta ratată

Min 40 Florin Vlaicu – lovitură de pedeapsă din 36 de metri lateral stânga ratată

Min 40+3 Iuri Natriashvili – vede cartonașul galben pentru un antijoc la pilierul Andrei Florescu

Min 40+3 Florin Vlaicu – lovitură de penalitate din zonă centrală de la 22 de metri (20-20)

Min 41 Sean Morrell – eseu reușit pe flancul stâng (20-25)

Min 42 Taniela Maravunawasawasa- transformare eseu (20-27)

Min 48 Ionuț Dumitru – speculează o gafă colectivă a zimbrilor înscriind al patrulea eseu pentru militari (25-27)

Min 49 Florin Vlaicu – transformare eseu (27-27)

Min 50 Ionuț Dumitru – eseu după o gafă colectivă a zimbrilor (32-27)

Min 51 Florin Vlaicu – transformare eseu (34-27)

Min 60 Jone Nasalo – eseu partea stângă (34-32)

Min 61 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (34-34)

Min 66 Florin Vlaicu – lovitură de pedeapsă de la 39 de metri ușor lateral stânga ratată

Min 68 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă din axul central de la 43 de metri ratată

Min 77 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de penalitate din doar 21 de metri ușor lateral stânga (34-37)

Min 79 Claudiu Ioniță – eseu reușit în flancul drept (39-37)