Tigri răpuși de zimbri

CRONICA C.S.M.

Moralul exccelent al formației bucureștene, după surprinzătoarea victorie din runda precedentă cu campioana ultimelor două ediții Timișoara Saracens 28-16, putea fi unul dintre argumentele unui joc extrem de echilibrat. Deși nu s-a pus nici un moment problema formației ce va ieși învingătoare, zimbri fiind neînvinși cel puțin în ultimii 10 ani, în unele momente replica formației bucureștene a indicat clar diferența net superioară a C.S.M..-ului din acest an față de sezoanele anterioare, diferență datorată mai ales noului cuplu de tehnicieni Eugen Apjok – Lasha Tavarkiladze.

Cu exepția primelor cinci minute când scorul era încă nemodificat, 0-0 respctiv între minutele 19-23 când tabela indica 3-3, niciodată tigrii nu au reușit să echilibreze balanța deși au fost cei care au irosit prima ocazie de a deschide scorul. Evoluția excelentă a celor două pachete de înaintare a făcut ca până la pauză toate punctele să fie marcate din lovituri de penalitate, zimbri conducând la finalul primului mitan cu scorul de 12-9. Fundașul de origine fijiană Taniela Maravunawasawasa a finalizat toate cele patru lovituri de pedeapsă, în timp ce mijlocașul la grămadă, Valentin Calafeteanu să fructifice doar 3 din cele 5 avute.

În actul secund vicecampioana României reușește să se mențină motivată, fijianul Taniela, cel care avea să fie declarat la final “omul meciului reușind să recidiveze cu o lovitură de picior căzută respectiv cu o a patra lovitură de penalitate. Ecartul gazdelor avea să se mărească cu 14 puncte, grație eseului izbutit în premieră de ultimul transfer al acestei veri, fijianul de 28 de ani Jone Marawa Nasalo, eseu transformat de centrul Alexandru Bucur. În minutele de prelungire, bucureștenii reduc din handicap ca urmare a unui eseu semnat de aripă britanică Jack Cobden. În final scorul avea să indice 25-14, fiind una dintre victoriile fără punct bonus ofensiv obținută în ultimul timp de formația băimăreană. Pentru zimbri urmează o etapă de foc pe terenul rivalei C.SA.Steaua București (liderul la zi), urmat pe data de 30 septembrie de un joc acasă cu Politehnica Iași, ocazie cu care clubul va organiza o serie de momente prilejuite de împlinirea a 40 de ani de existență.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.M.București 25-14 (12-9)

SuperLiga de rugby Etapa 4

Sâmbătă 16 septembrie 2017 ora 11.00

Televizat Rugby Tv

Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Mădălin Gîrbău (București), Virgil Ioniță (),

Observator: Bogdan Budișteanu (Iași)

Arbitrul nr 4: Teodor Buzatu (Baia Mare)

Comisar citare: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

Omul meciului: Taniela Maravunawasawasa (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Sikuea Taliauli, 13.Alexandru Bucur, 12.Michael Doneghan, 11.Jone Nasalo, 10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristaviță, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Paul Rusu, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Mtya, 6.Johannes Van Heerden, 7.Sean Morrell, 8.Răvan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Bârdașu, 17.Mihai Dico, 18.Domițian Mureșan, 19.Cristian Chirică, 20.Alexandru Țiglă, 21.George Oprea, 22.Florian Roșu, 24.Sione Falaosilea

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci

C.S.M.București: 15.Hinckley Vaovasa, 14.Jack Cobden, 13.Moa Mua Maliepo, 12.Moa Mua Maliepo, 11.Marian Ispir, 10.Darren Baron, 9.Valentin Calafeteanu, 1.Alexandru Savin, 2.Makefu Tongia, 3.Omar Baliashvili, 4.Riley Winter, 5.Lasha Azaladze, 6.Daniel Carpo, 7.Adrian Ion-cpt, 8.Stelian Burcea

Rezerve: 16.Alexandru Oancea, 17.Paul Petucher, 18.Marius Pocriș, 19.Alexandru Mitu, 20.Mario Arvinte, 21.Nigel Genia, 22.Cătălin Prunaru, 23.Ionuț Niacșu

Antrenori: Eugen Apjok, Lasha Tavarkiladze

Evoluția scorului:

Min 3 Valentin Calafeteanu – lovitură de pedeapsă ratată

Min 5 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă de la circa 40 de metri din zonă centrală (3-0)

Min 13 Valentin Calafeteanu – lovitură de pedeapsă din doar 10 metri pe axul central (3-3)

Min 19 Taniela Maravunawasawasa lovitură de pedeapsă de la 23 de metri lateral stânga (6-3)

Min 23 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă de la 40 de metri de pe centru (9-3)

Min 28 Valentin Calafeteanu – lovitură de pedeapsă de la limita lui 22 de metri din zonă centrală (9-6)

Min 32 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă din 26 de metri lateral stânga (12-6)

Min 38 Constantin Pristaviță – vede cartonașul galben

Min 38 Omar Baliashvili – primește cartonașul de culoare galbenă

Min 40 Valentin Calafeteanu – lovitură de pedeapsă de la circa 19 metri lateral dreapta (12-9)

Min 40+5 Valentin Calafeteanu – lovitură de pedeapsă ratată

Min 41 Taniela Maravunawasawasa – lovitură de picior căzută din zonă centrală de la 22 de metri (15-9)