Un derby decis în actul secund

RAZVAN MANOLACHE - MECI CU C.S.S.2

Datorită neprezentării formației de pe Someș, C.S.Universitatea Cluj la acest ultim turneu din cadrul Campionatului Regional Transilvania rezervat formațiilor Under 16 ani, zimbrișorii s-au văzut nevoiți ca după circa 40 de minute de la încheierea primului joc, să îi înfrunte pe „urșii” de la Clubul Sportiv Școlar 2 Centrul Național de Excelență Baia Mare (formație condusă de Răzvan Popovici – Mircea Taloș).

Cu toate acestea zimbrișorii reușesc o primă repriză de excepție, repriză în care au condus până spre final grație celor două lovituri de penalitate semnate în minutele 8 și 13 de căpitanul de echipă Răzvan Manolache. În replică uvertura C.S.S.-ului Alexandru Harasim își aduce la pauză echipa în avantaj, reușind cu trei minute înainte de finalul primului mitan un eseu și o transformare. După pauză liderul face legea în teren, reușind în final să câștige cu scorul de 19-6, ca urmare a celor două eseuri izbutite în minutele 26 și 38 de trăgătorul Paul Mureșan și Paul Popoaia, eseuri transformate de același număr 10 Alexandru Harasim

C.S.M.Baia Mare – C.S.S.2 Centrul de Excelență Baia Mare 6-19 (6-7)

Arena Zimbrilor Baia Mare

Campionatul Regional Transilvania Under 16 ani Turneul VI

Arbitru: Călin Cojocnean (Cluj Napoca)

C.S.M.Baia Mare: 15.Roland Jaszberenyi, 14.David Pohl, 13.Adrian Lucaciu, 12.Samuel Cămăraș, 11.Laurențiu Săsăran, 10.Răzvan Manolache-cpt, 9.Sergiu Pop, 1.Emanoil Herman, 2.Eduard Mich, 3.Ionuț Buciuman, 4.Mihnea Muntean, 5.Paul Dragomir, 6.Alexandru Terec, 7.Samuel Bora, 8.Fernando Dragomir

Rezerve: 16.Vlad Chiorean, 17.Paul Mateșan, 18.Lucian Bancoș, 19.Norbert Fechete, 20.Bogdan Cirț, 21.Sergiu Borota, 22.Tudor Viman, 23.Marius Stan

Antrenor: Adrian Manolache

C.S.S.2 CNE Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 14.Paul Indre, 13.Darin Onț, 12.Alexandru Florea, 11.Eric Waldhutter, 10.Alexandru Harasim, 9.Marius Tunaru, 1.Marian Lorint, 2.Paul Mureșan, 3.Richard Csula, 4.Andrei Pricopie, 5.Andrei Banea, 6.Mihai Szabo, 7.Alin Toma, 8.Virgil Ghenea

Rezerve: 16.Emil Bertalan, 17.Kristian Bălin, 18.Pavel Gal, 19.Cosmin Cotoi, 20.Denis Feidi, 21.Alexandru Bumbuc, 22.Filip Marc, 23.Raul Ciceu

Antrenori: Răzvan Popovici, Mircea Taloș

Evoluția scorului:

Min 8 Răzvan Manolache – lovitură de pedeapsă din zonă centrală de la circa 35 de metri (3-0)

Min 13 Răzvan Manolache – lovitură de pedeapsă din interiorul lui 22 puțin lateral dreapta (6-0)

Min 17 Alexandru Harasim – eseu reușit pe centru (6-5)

Min 18 Alexandru Harasim – transformare eseu (6-7)

Min 26 Paul Mureșan – eseu (6-12)

Min 27 Alexandru Harasim – transformare eseu (6-14)

Min 38 Paul Popoaia – eseu izbutit pe flancul stâng (6-19)