Victorie cu opt eseuri reușite

BUZAU

Așa cum era de așteptat duelul dintre campioana României, C.S.M.Știința Baia Mare și Sport Club Municipal Gloria Buzău formație care evoluează doar de un an pe prima scenă rugbystică și care în actuala stagiune a reușit doar un singur succes în etapa a patra pe propriul teren cu C.S.Universitatea Cluj scor (31-21), avea să fie una total dezechilibrată. Cu o posesie a balonului și o circulație a balonului debordantă, zimbri aveau până la pauză să își asigure punctul bonus ofensiv, cele patru eseuri reușite de băimăreni ducând scorul după primele 40 de minute de joc la un 24-3.

Tempoul impus în actul secund de formația oaspete rămâne la fel de consistentă, ecartul zimbrilor mărindu-se treptat odată cu scurgerea timpului regulamentar de joc. În final C.S.M.Știința Baia Mare se impune grație celor opt eseuri reușite și a celor patru transformări cu scorul de 48-3, urmând să încheie prima parte a campionatului săptămâna viitoare cu un nou joc pe propriul teren contra celor de la Clubul Sportiv Dinamo București.

S.C.M.Gloria Buzău – C.S.M.Știința Baia Mare 3-48 (3-24)

SuperLiga de Rugby Etapa 6

Sâmbătă 5 octombrie 2019 ora 11.00

Stadion: Gloria Buzău

Televizat Rugby Tv

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Victor Ioniță (București), Virgil Ioniță (București)

Arbitrul nr 4: Mihai Laurențiu Irimia (București)

Comisar citare: Constantin Bonea (București)

Marcatori: Paula Folau (1 lovitură de pedeapsă) / Sikuea Taliauli (2 eseuri), Cristi Marian Chirică (1 eseu), Constantin Pristaviță (1 eseu), Alexandru Țiglă (1 eseu), Khvicha Jgerenaia (1 eseu), Dorin Gigi Manole (1 eseu + 4 transformări)

S.C.M.Gloria Buzău: 15.Mihai Golubenco, 14.Lomani Fili, 13.Deneille Ackermann De An, 12.Atelea Moa, 11.Cosmin Iliuță, 10.Wilfred Louis Bowers, 9.Alexandru Afloare, 1.Tsotne Darchia, 2.Marco Fuhri-cpt, 3.Nika Chumashvili, 4.Ionuț Platon, 5.Emanuel Cristian Zaharia Pincincu, 6.Cristi Boboc, 7.Sorin Coșereanu, 8.Malafu Puniani

Rezerve: 16.Alexandru Colev, 17.Andrei Mihael Crețu, 18.Ciprian Ionuț Lucaci, 19.Nicu Baboiu, 20.Ionuț Simion, 21.Marian Lupu, 22.Ioniță Nistor, 23.Ștefăroi Ștefan

Antrenori: Mugur Preda, Costică Merșoiu

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 14.Sikuea Taliauli, 13.Jason Fareti Tomane, 12.Sione Fakaosilea, 11.Adrian Marian Apostol, 10.Dorin Gigi Manole, 9.Alexandru Țiglă, 1.Constantin Pristaviță, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Revazi Dugladze, 4.Marius Dănilă-cpt, 5.Dumani Siphosethu Mtya, 6.Florian Roșu, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 8.Cristi Marian Chirică

Rezerve: 16.Alexandru Oancea, 17.Iulian Hartig, 18.Laurențiu Nica, 19.Mihai Dico, 20.Sebastian Agapie, 21.Jgerenaia Khvicha, 22.David Falesa Feliuai, 23.Alexandru Alexe

Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

Alin Boțioc