Victorie cu punct bonus ofensiv obținută la Buzău

sigla C.S.M.Stiinta Baia Mare

Motivați după victoria de săptămâna trecută 20-16 reușită pe propriul teren cu campioana în exercițiu Timișoara Saracens, vicecampioana României s-a impus pentru a treia oară consecutiv în acest retur de campionat, reușind dubla cu nou promovata Sport Club Municipal Gloria Buzău; 61-7 în tur la Baia Mare respectiv 36-6 la Buzău. În ciuda unei evidente diferențe de valoare, scorul consemnat la finalul primului mitan a fost de doar 3-8, punctele băimărenilor purtând amprenta centrului gruzin Jgerenaia Khvicha autor al unui eseu respectiv o lovitură de penalitate reușită de uvertura Dorin Gigi Manole. În actul secund oaspeții au reușit odată cu trecerea timpului să mărească ecartul, scorul consemnat la finalul timpului regulamentar de joc indicând o diferență de 30 de puncte, 6-36. Pentru vicecampioana României au mai punctat fundașul Alexandru Bucur (1 eseu plus 4 trasnformări), cei doi tongani, aripa Sikuea Taliauli cu un eseu în speță închizătorul Feofaaki Holoia (2 eseuri). Singurele puncte ale Gloriei Buzău au fost izbutite de uvertura sud-africană Wilfred Louis Bowers (2 lovituri de pedeapsă). Etapa viitoare, C.S.M.Știința Baia Mare formație care a reușit să obțină și punctul bonus ofensiv, va evolua sâmbătă 20 aprilie începând cu ora 11.00 tot în deplasare însă într-un joc mult mai dificil la C.S.A.Steaua București (formație ce ocupă poziția secundă în clasament).

S.C.M.Gloria Buzău – C.S.M.Știința Baia Mare 6-36 (3-8)

SuperLiga de Rugby Etapa 10

Sâmbătă 13 aprilie 2019 ora 11.00

Stadionul Constructorul Buzău

Arbitrii: Emanuel Gorodea (Iași), Nicolae Frățilă (Focșani), Mihai Laurențiu Irimia (București)

Arbitrul nr 4: Dănuț Frăsineanu (București)

Marcatori: Wilfred Louis Bowers (2 lovituri de pedeapsă) / Feofaaki Holoia (2 eseuri), Alexandru Bucur (1 eseu + 4 transformări), Jgerenaia Khvicha (1 eseu), Sikuea Taliauli (1 eseu), Dorin Gigi Manole (1 lovitură de pedeapsă)

S.C.M.Gloria Buzău: 15.Mihai Golubenco-cpt, 14.Florin Neagu, 13.Michael Scheepers, 12.Florin Curcan, 11.Wihan Adlem, 10.Wilfred Louis Bowers, 9.Alexandru Afloare, 1.Valentin Matache, 2.Marco Fuhri, 3.Ionuț Platon, 4.Dorin Botan, 5.Petro Kobylianski, 6.Cristi Boboc, 7.Sorin Coșereanu, 8.Nikholas Moa

Rezerve: 16.Alexandru Colev, 17.Qhama Hope Hina, 18.George Ionuț Moise, 19.Nicu Baboiu, 20.Emanuel Cristian Zaharia Pincincu, 21.Marian Lupu, 22.Vlad Leica, 23.Ștefan Ștefăroi

Antrenori: Mugur Preda, Costică Merșoiu

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Alexandru Bucur, 14.Sikuea Taliauli, 13.Khvicha Jgerenaia, 12.Ionuț Balaban, 11.Adrian Marian Apostol, 10.Dorin Gigi Manole, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Constantin Mardare Pristaviță, 2.Mădălin Adrian Țală, 3.Wiasea Nailago, 4.Andrei Iurea, 5.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 6.Alexandru Alexe, 7.Sean Brian Morrell, 8.Răzvan Ailenei-cpt

Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Mihai Dico, 18.Domițian Mureșan, 19.Marius Dănilă, 20.Paul Rusu, 21.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 22.Mihai Lămboiu, 23.Feofaaki Holoia

Antrenori: Mario Alejandro Canale, Paul Rusu