Zece eseuri marcate studenților clujeni

CRONICA U CLUJ

După ce în urmă cu o săptămână zimbri se impuneau la Cluj la o diferență de 57 de puncte, scor 69-12, de data aceasta replica studenților clujeni cel puțin în primul mitan avea să fie una cât se poate de pragmatică. Primii care deschid scorul sunt oaspeții. Mijlocașul la deschidere Ionuț Mazăre transformă o lovitură de penalitate în minutul 12. Un minut mai târziu uvertura zimbrilor, sud-africanul de 23 de ani Jonathan Bredell reușește primul eseu al partidei, readucând-o pe Baia Mare în avantaj. Până spre minutul 33 scorul alternează, de o parte și de alta. În ultimele minute ale primului mitan, oaspeții încep să gafeze, permițând zimbrilor să intre la cabine cu un avantaj de opt puncte, plus punctul bonus ofensiv pus în joc. Punctele reușite de vicecampioana României, din primul act au purtat semnăturile, celor doi sud-africani, uvertura Jonathan Bredell (2 eseuri plus o transformare) și Johannes Van Heerden, care care se adaugă și eseul reușit în minutele de prelungire de Florian Roșu.Având un plus de experiență dar și o bancă de rezerve mult mai consistentă atât numeric cât și valoric, elevii lui George Sava – Vasile Lucaci, reușesc să mărească ecartul, ajungând în final la un total de 10 eseuri marcate și implicit o diferență de 41 de puncte, scor 58-17. Cel desemnat căpitan de echipă Cristian Chirică își trece și el în cont 2 eseuri, în timp ce Dumani Mtya, talonerul Ovidiu Cojocaru, aripa Mihai Lămboiu respectiv centrul Jone Nasalo contribuie cu câte un eseu. Cel nominalizat „omul meciului”, centrul Alexandru Bucur, reușește trei transformări, în timp ce centrul de origine tongană, Sione Fakaosilea este cel care închide tabela la 58-17. Punctele studenților clujeni, 17 la număr au fost izbutite de aripa Alin Dinu și închizătorul Claudiu Curcă ambii autori a câte unui eseu, în timp ce uvertura Ionuț Mazăre reușește două transformări plus o lovitură de penalitate.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Universitatea Cluj 58-17 (22-10)

Cupa României Etapa 1

Sâmbătă 4 noiembrie 2017 ora 13.00

Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Cristian Șerban (București), Victor Ioniță (București), Andrei Iftode (Timișoara)

Observator: Gheorghe Sabău (Cluj Napoca)

Arbitrul nr 4: Cristian Stoica (Baia Mare)

Comisar citare: Mihai Stuparu (Iași)

Omul meciului: Alexandru Bucur (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Sikuea Taliauli, 13.Alexandru Bucur, 12.Sione Fakaosilea, 11.Mihai Lămboiu, 10.Jonathan Bredell, 9.Sergiu Lucaciu, 1.Silviu Suciu, 2.Florin Bârdașu, 3.Domițian Mureșan, 4.Florian Roșu, 5.Dumani Mtya, 6.Cristian Chirică-cpt, 7.Johannes Van Heerden, 8.Feofaaki Holoia

Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Constantin Pristaviță, 18.Waisea, Nailago, 19.Sean Morrell, 20.Bidzina Shamkaradze, 21.Alexandru Țiglă, 22.Jone Nasalo, 23.Constantin Ene

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci

C.S.Universitatea Cluj: 15.Daniel Barna, 14.Alin Dinu, 13.Csaba Gal, 12.Alexandru Banu, 11.Taniela Halafihi, 10.Ionuț Mazăre, 9.Leimoni Moala, 1.Silviu Vasiliu, 2.Alexandru Bertalan, 3.Daniel Gheța, 4.Florin Marin, 5.Vlad Rotar, 6.Neculai Ailenei, 7.Stefan Dordevic, 8.Claudiu Curcă

Rezerve: 16.Alin Davidoaea, 17.Alexandru Telesa, 18.Răzvan Bârlădeanu, 19.Vasile Dragoș, 20.Dragoș Damian, 21.Bogdan Toma, 22.Adrian Marcu, 23.Georgel Cătună

Antrenori: Horea Hîmpea, Cristian Săuan

Evoluția scorului:

min 12 Ionuț Mazăre – lovitură de pedeapsă de la circa 23 de metri ușor lateral stânga (0-3)

min 13 Jonathan Bredell – eseu izbutit pe flancul drept (5-3)

min 14 Jonathan Bredell – transformare eseu (7-3)

min 30 Alin Dinu – eseu reușit grație unei intercepții la 60 de metri de buturile formației băimărene (7-8)

min 31 Ionuț Mazăre – transformare eseu (7-10)

min 33 Jonathan Bredell – eseu pe flancul drept (12-10)

min 34 Jonathan Bredell – transformare eseu ratată

min 39 Johannes Van Heerden – eseu ușor lateral dreapta (17-10)

min 40 Jonathan Bredell – transformare eseu ratată

min 40+1 Florian Roșu – eseu pe flancul stâng (22-10)

min 40+1 Jonathan Bredell – transformare eseu ratată

min 42 Cristian Chirică – eseu pe stânga (27-10)

min 43 Alexandru Bucur – transformare eseu ratată

min 54 Sikuea Taliauli – primește cartonașul galben pentru un placaj înalt

min 55 Claudiu Curcă – eseu pe flancul stâng (27-15)

min 56 Ionuț Mazăre – transformare eseu (27-17)

min 66 Dumani Mtya – eseu reușit pe centru după o recuperare a balonului la 40 de metri de buturile formației studențești (32-17)

min 67 Alexandru Bucur – transformare eseu (34-17)

min 70 Ovidiu Cojocaru – eseu de stânga (39-17)