Zimbri încheie sezonul regulat pe podium

1

Cu trei etape consecutive jucate pe propriul teren vicecampioana României se desparte de proprii suporteri oferindu-le un frumos cadou, 54-14 cu penultima clasată C.S.Dinamo București. La fel ca și în meciul tur unde diferența de scor a fost de 36 de puncte, scor 53-17, și de această dată victoria a fost una concludentă 53-17. Dacă până în minutul 50 scorul a fost într-o oarecare măsură echilibrat, după ce la pauză acesta indica 17-7, sau 17-14 în minutul 45, în ultimele 30 de minute de joc pe teren există doar o singură formație C.S.M.Știința Baia Mare. Cu un total de șapte eseuri semnate în ordine de; gruzinul Bidzina Shamkaradze (minutele 16 și 51), de talonerul Ovidiu Cojocaru (minutul 19), de cele două aripi cea tongană Sikuea Taliauli (minutul 39), și Adrian Apostol (minutele 70 și 75) respectiv centrul Alexandru Bucur (minutul 73) la care se adaugă și 3 transformări ale uverturii Dorin Gigi Manole (minutele 71, 74 și 76), plus cea a aceluiași Alexandru Bucur din (minutul 17). Așa cum subliniam anterior replica dinamovistă până spre minutul 45 a fost una curajoasă în ciuda unui număr mare de jucători indisponibili, 16 la număr, punctele buldogilor fiind reușite de pilierul Cosmin Manole (minutul 11) și George Croitoru (minutul 44) ambii autori a câte unui eseu plus două transformări trecute în contul uverturii de 32 de ani Cristian Onofrei (minutele 12 și 45).

Zimbri încheie astfel seria meciurilor din sezonul regulat cu regretul unui tur de campionat mai mult decât ezitant cu patru victorii plus alte trei eșecuri contrabalansat de un retur excelent cu șase victorii și doar un singur egal, 13-13 în deplasare la C.S.A.Steaua București.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Dinamo București 45-14 (17-7)

SuperLiga de Rugby Etapa 14

Sâmbătă 11 mai 2019 ora 14.00

Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Mihai Văcaru (Iași), Ionuț Flutur (Suceava), Ovidiu Bursuc (Suceava)

Arbitrul nr 4: Cristian Stoica (Baia Mare)

Comisar citare: Mihai Stuparu (Iași)

Omul meciurlui: Cristi Marian Chirică (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu-cpt, 14.Sikuea Taliauli, 13.Alexandru Bucur, 28.Sione Fakaosilea, 11.Adrian Marian Apostol, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Roberto Edmundo Tejerizo, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Laurențiu Nica, 4.Florian Roșu, 5. Dumani Siphosethu Mtya, 6.Alexandru Alexe, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 8.Cristi Marian Chirică

Rezerve: 16.Adrian Mădălin Țală, 17.Domițian Mureșan, 25.Paul Rusu, 19.Andrei Iurea, 20.Alexandru Țiglă, 21.Dorin Gigi Manole, 22.Jgerenaia Khvicha, 23.Mihai Dico

Antrenori: Mario Alejandro Canale, Paul Rusu

C.S.Dinamo București: 15.Prins Shaun, 14.Cristian Onofrei, 13.Divan Ferguson, 12.Silviu Budileanu, 11.Dan Constantin Carlescu, 10.Ovidiu Șarpe,, 9.George Croitoru, 1.George Tudor, 2.Merab Matkava, 3.Cosmin Manole, 4.Andrei Mitroi, 5.Doru Dragoș, 6.Ionuț Simion, 7.Siyabulela Mdaka, 8.Daniel Carpo-cpt

Rezerve: 16.Gabriel Bumbac, Constantin Ștefănescu, 18.Silviu Grădinaru, 20.Andi Radu, 21.Antonio Savu, 22.George Iacob, 23.Florin Mătușa,

Antrenori: Cătălin Hîldan, Andrei Gurănescu

Evoluția scorului:

Min 11 Cosmin Manole – eseu reușit pe partea dreaptă (0-5)

Min 12 Cristian Onofrei – transformare eseu (0-7)

Min 16 Bidzina Shamkaradze – eseu izbutit în zona centrală (5-7)

Min 17 Alexandru Bucur – transformare eseu (7-7)

Min 19 Ovidiu Cojocaru – eseu pe flancul stâng (12-7)

Min 20 Alexandru Bucur – transfomare eseu ratată

Min 39 Sikuea Taliauli – eseu pe partea stângă (17-7)

Min 40 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu ratată

Min 44 George Croitoru – eseu în flancul stâng (17-12)

Min 45 Cristian Onofrei – transformare eseu (17-14)

Min 51 Bidzina Shamkaradze – eseu reușit pe centru (22-14)

Min 52 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (24-14)

Min 70 Adrian Apostol – eseu reușit pe flancul drept după o cursă de 70 de metri (29-14)

Min 71 Dorin Gigi Manole – transformare eseu (31-14)

Min 73 Alexandru Bucur – eseu izbutit pe zonă centrală (36-14)

Min 74 Dorin Gigi Manole – transfmormare eseu (38-14)

Min 75 Adrian Apostol – eseu reușit în axul central (43-14

Min 76 Dorin Gigi Manole – transformare eseu (54-14)