Zimbri pierd dramatic Finala SuperLigii CEC Bank ediția 2015

FINALA

După mai bine de 9 ani și jumătate, provincia avea să găzduiască o nouă finală de campionat intern. Înaintea fluierului de start al partidei finalistele acestei stagiuni C.S.M.Știința și Timișoara Saracens R.C.M. aveau să își împartă numărul titlurilor obținute în noul format de SuperLigă. Zimbri bifau două titluri în edițiile (2011 și 2014), în timp ce bănățenii pe cele din (2012 și 2013).

Încă din start timișoreni reușesc să aibă o posesie mai bună a balonului. În minutul opt aveam să asistăm și la deschiderea scorului. Oaspeții beneficiază de o grămadă la 5 metri de buturile formației noastre, Gabriel Conache trimite o pasă sărită pentru aripa stângă Stephen Shennan care îndeplinește o simplă formalitate, acea de a culca balonul în terenul de țintă. Transformă demi de mele-ul Vali Calateteanu și scorul devine (0-7). Ușor zimbri revin în joc reușind după o lovitură de pedeapsă irosită de neo-zeelandezul Luke Samoa în minutul 17, să restabilească egalitatea. Marius Dănilă finalizează cu un eseu, o acțiune inițiată dintr-un mol de margine. Transformă același jucător de 29 de ani Luke Samoa și scorul devin egal (7-7). Cu patru minute înainte de finalul primului mitan, uvertura zimbrilor Ratu Maravunawasawasa readuce bucuria în tribunele Arenei Zimbrilor printr-un dropgol reușit din zonă centrală de la circa 28 de metri. În minutul 40 același Luke Samoa are oportunitatea de mări ecartul la șase puncte diferență, însă lovitura sa de penalitate din flancul drept de la circa 30 de metri ocolește buturile timișorenilor. În replică în minutul zece de prelungire, timișorenii beneficiază de o lovitură de penalitate din interiorul de 22, centralul Vlad Iordăchescu sancționând o poziție de ofsaid a flankerului Sean Morrell. Același Calafeteanu înscrie stabilind scorul primei reprize (10-10).

La fel ca și în prima repriză cei care punctează primii sunt oaspeții. În minutul 46 aripa tongană de 26 de ani Fonovai Tangimana reușește al doilea eseu pentru bănățeni. Calafeteanu ratează și diferența rămâne doar de cinci puncte. Șapte minute mai târziu același eficient Vali Calafeteanu avea să transforme a doua lovitură de penalitate (cea care la final de joc avea să se dovedească a fi decisivă), ducând scorul la (10-18). În ultimele 27 de minute, zimbri aveau să se dezlănțuie. Cu 20 de minute înainte de finalul partidei Luke Samoa ratează a treia lovitură de penalitate. Zece minute mai târziu, internaționalul de 29 de ani de origine sud-africană Johannes Van Heerden reduce din handicap reușind pe flancul drept să pătrundă până în buturile timișorenilor, scor (15-18). Până la final asistăm la un adevărat asediu al zimbrilor, însă ghinionul face ca scorul să nu se mai modifice până la final, deși timișorenii au jucat fără trei oameni, toți trei eliminai temporar, aripa Tangimana Fonovai (min 71) precum și cei doi stâlpi Gigi Militaru respectiv Samuel Mariș.

În mod cert dacă băieții noștri ar fi reușit să gestioneze mult mai eficient momentele de superioritate numerică și dacă ar fi fost mai creativi pe faza de atac, iar dacă Luke Samoa n-ar fi fost atât de ghinionist încât să irosească o transformare plus alte patru lovituri de penalitate, C.S.M.Știința Baia Mare ar fi reușit pentru încă un zezon să păstreze aici în nordul țării acest râvnit trofeu al SuperLigii CEC Bank.

C.S.M.Știința Baia Mare – Timișoara Saracens R.C.M. 15-18 (10-10)

Finala SuperLigii de Rugby ediția 2015

Arena Zimbrilor Baia Mare

Sâmbătă 5 decembrie 2015 ora 13.00

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Ionuț Bodea (Galați), Mădălin Gârbău (București)

Arbitrul nr 4: Dragoș Preda (Baia Mare)

Arbitru video: Emanuel Gorodea (Iași)

Observator: George Bărgăunaș (București)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Luke Samoa, 14.Adrian Apostol, 13.Sione Fakaosilea, 12.John Leiataua, 11.Ionuț Botezatu, 10.Ratu Maravubawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Constantin Pristăviță, 2.Florin Bârdașu, 3.Paul Rusu, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Mtya, 6.Kuselo Moyake, 7.Sean Morell, 8.Constantin Ene-cpt

Rezerve: 16.Mihai Dico, 17.Florin Gorun 18.Waisea Nailago, 19.Răzvan Ailenei, 20.Alexandru Pălii, 21.Michael Wiringi, 22.Alexandru Bucur, 23.Johannes Van Heerden

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

Timișoara Saracens R.C.M.: 15.Gabreiel Conache, 14.Stephen Shennan, 13.Brian Sefanaia, 12.Jack Umaga, 25.Fonovai Tangimana, 10.Jody Rose, 9.Valentin Calafeteanu, 1.Gigi Militaru, 2.Eugen Căpățână, 3.Alexandru Țăruș, 4.Valentin Popârlan, 5.Marian Drenceanu, 6.Daniel Ianuș, 7.Vasile Rus, 8.Sandu Burcea-cpt

Rezerve: 14.Mădălin Lemnaru, 16.Andrei Rădoi, 17.Sione Taupaki, 18.Ionuț Mureșan, 19.Randall Morrison, 21.Vlad Zaharia, 23.Paula Kinikinilau, 26.Samuel Mariș

Antrenori: Heikell Grainger, Sosene Anesi

Evoluția scorului:

Min 8 Stephen Shennan – eseu (0-5)

Min 9 Valentin Calafeteanu – transformare eseu (0-7)

Min 15 Marian Drenceanu – primește cartonaș galben pentru o lovire cu cotul

Min 17 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă ratată din zonă centrală de la circa 43 de metri

Min 29 Marius Dănilă – eseu (5-7)

Min 30 Luke Samoa – transformare eseu (7-7)

Min 36 Ratu Maravunawasawasa – drop-gol de la circa 28 de metri din zonă centrală (10-7)

Min 40 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă de pe flancul drept circa 30 de metri, ratată

Min 40+10 Valentin Calafeteanu – lovitură de pedeapsă din interiorul lui 22 (10-10)

Min 46 Fonovai Tangimana – eseu (10-15)

Min 47 Valentin Calafeteanu – transformare eseu ratată

Min 53 Valentin Calafeteanu – lovitură de pedeapsă de pe flancul drept de la circa 25 de metri (10-18)

Min 60 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă de la circa 46 de metri central, balonul lovește stâlpul din stânga

Min 70 Johannes Van Heerden – eseu (15-18)

Min 71 Luke Samoa – transformare eseu ratată

Min 71 Fonovai Tangimana – vede cartonașul galben

Min 80+1 Luke Samoa – lovitură de pedeapsă ratată din zonă centrală de la 27 de metri

Min 80+5 Gigi Militaru este sancționat cu cartonașul galben pentru un placaj înalt la Ionuș Botezatu

Min 91 Samuel Mariș – este cel de-al patrulea avertizat din tabăra timișorenilor