Zimbri se impun în fieff-ul studenților clujeni

U.Cluj

Păstrând tradiția ultimilor ani, campioana României reușește pe fondul unui joc spectaculos să se impună pe malul Someșului scor 43-17 în fața unui adversar cu o respectabilă tradiție de un secol în sport. Așa cum era de așteptat prima repriză a stat sub semnul echilibrului, dovadă diferența de doar 5 puncte consemnată la finalul primului mitan pe tabela de marcaj scor (12-17). După pauză valoarea individuală și consistența băncii de rezerve au fost factorii care au adus toate cele cinci puncte campioanei României. C.S.M.Știința Baia Mare încheie seria meciurilor din tur pe poziția secundă a grupei A având un handicap de trei puncte față de rivala Timișoara Saracens.

Până pe data de 2 noiembrie când sunt preconizate meciurile primei etape din returul celei de-a 73-a ediție a Cupei României, zimbri își canalizează întreaga atenție asupra celei mai importante competiții interne SuperLiga de rugby, prima rundă programând sâmbătă 31 august începând cu ora 12.30 duelul de pe propriul teren cu A.C.S.Tomitanii Constanța.

C.S.Universitatea Cluj – C.S.M.Știința Baia Mare 17-43 (12-17)

Cupa României etapa 3

Sâmbătă 24 august 2019 ora 18.00

Stadionul din Parcul Sportiv Universitar prof.dr. Iuliu Hațieganu

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Răzvan Ștefan (București), Mihai Văcaru (Iași)

Arbitrul nr 4: Florin Ferezan (Cluj Napoca)

Marcatori: Ovidiu Melniciuc (3 lovituri de pedeapsă), Ionuț Fănel Mazăre (1 lovitură de pedeapsă), Alexandru Telesa (1 eseu) / Marius Dănilă (1 eseu), Alexandru Țiglă (2 eseuri), Feofaaki Holoia (2 eseuri), Alexandru Oancea (1 eseu), Dorin Gigi Manole (1 eseu + 4 transformări), Sikuea Taliauli (1 eseu)

C.S.Universitatea Cluj: 15.Ionuț Fănel Mazăre, 14.Paul Herman, 13.Alexandru Marius Banu, 12.Dragoș Damian, 11.Petrică Mihalache, 10.Ovidiu Melniciuc, 9.Andrei Ballok, 1.Rareș Straja, 2.Darius Plăcintar, 3.Daniel Gheța, 4.Vlad Coroian, 5.Vlad Bogdan Rotar-cpt, 6.Dragoș Vasile, 7.Cristian Murgoci, 8.Vlad Toma

Rezerve: 16.Răzvan Bârlădeanu, 17.Alexandru Telesa, 18.Paul Petucher, 19.Claudiu Curcă, 20.Alexandru Harasim, 21.Vlăduț Bocăneț, 22.Virgil Ghenea, 23.Georgel Cătună

Antrenori: Horea Hîmpea, Cristi Săuan

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.David Falesa Feliuai, 14.Mihai Lămboiu, 13.Jgerenaia Khvicha, 12.Sione Fakaosilea, 11.Taliuli Sikuea, 10.Dorin Gigi Manole, 9.Alexandru Țiglă, 1.Constantin Mardare Pristaviță, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Alexandru Oancea, 4.Marius Dănilă-cpt, 5.Dumani Siphosethu Mtya, 6.Cristi Marian Chirică, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 8.Feofaaki Holoia

Rezerve: 16.Roberto Edmundo Tejerizo, 17.Mihai Dico, 18.Laurențiu Nica, 19.Alexandru Alexe, 20.Sebastian Agapie, 21.Ionuț Botezatu, 22.Jason Fareti Tomane, 26.Andrei Iurea

Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

Alin Boțioc