Zimbri se impun în primul meci al stagiunii cu numărul 100 al campionatului intern de rugby

CRONICA IASI

Sorții au decis ca în meciul de deschidere al celei de-a o suta ediție a campionatului intern de rugby, vicecampioana României, C.S.M.Știința Baia Mare să primească vizita nou promovatei C.S.Politehnica Iași (o formație dirijată de fostul component al zimbrilor George Sava). În mod normal cel de-al 88-lea meci al băieților noștri în SuperLigă nu trebuia să le dea mari bătăi de cap, în contextul în care formația moldavă nu bifase în această competiție decât o singură victorie dintr-un total de 22 de partide disputate.

Primul marcator al acestei ediții jubiliare, avea să fie nimeni altul decât purtătorul banderolei de căpitan de echipă, gruzinul de 33 de ani Bidzina Smakaradze (autor al unui eseu semnat în minutul 13). Fundașul fijian Taniela Maravunawasawasa transformă și duce scorul la 7-0. Patru minute mai târziu internaționalul român de origine sud-africană Johannes Van Heerden reușește o execuție identică cu cea a lui Bidzina, culcând balonul în terenul de țintă al oaspeților. Maravunawasawasa recidivează, ducând scorul la jumătatea primei reprize la 14-0. Pe fondul unei ușoare relaxări, „răzeșii” își crează câteva ocazi de a marca, Daniel Plai uvertura de doar 22 de ani, fiind singurul care până la pauză avea să înscrie toate cele 10 puncte ale echipei sale. Mai întâi a reușit o lovitură de penalitate în minutul 23, urmată de un eseu și o transformare ambele în minutul 40.

La fel ca și în prima repriză, principalul adversar al celor două formații este canicula. Însă și așa băieții noștri reușesc să impună același ritm alert, ritm concretizat în minutul 45 cu obținerea unui eseu de penalitate, transformat de același fijian, Taniela. La jumătatea celui de-al doilea mitan australianul de 25 de ani John Leiataua reușește al patrulea eseu (și implicit obținerea punctual bonus ofensiv). Fundașul zimbrilor transformă și acest al patrulea eseu trecându-și în cont 8 din cele 35 de puncte consemnate la final. Spre final închizătorul Răzvan Ailenei cu un eseu și George Oprea cu o transformare sunt cei care închid tabela de marcaj la 35-10. Până la fluierul de final doar cele două eliminări temporare ale lui Ovidiu Cojocaru respectiv Ștefan Drușcă mai pot fi consemnate în istoria acestui prim joc al stagiunii SuperLigii de rugby 2016-2017.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Politehnica Iași 35-10 (14-10)

Arena Zimbrilor

Sâmbătă 30 iulie 2016 ora 11.00

Spectatori: 600

Arbitrii: Răzvan Ștefan (București), Alexandru Eugen Ionescu (București), Florin Bonea (Măgureni)

Arbitrul nr 4: Dragoș Preda (Baia Mare)

Observator: Gheorghe Sabău (Cluj Napoca)

Comisar citare: Valeriu Lazăr (Suceava)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Taniela Maravunawasawasa, 14.Taliauli Sikuea, 13.Sione Fakaosilea, 12.John Leiataua, 11.Michael Doneghan, 10.George Oprea, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristăviță, 2.Iuri Natriashvili, 3.Florin Gorun, 4.Dumani Mtya, 5.Andrei Iurea, 6.Johannes Van Heerden, 7.Cristian Chirică, 8.Constantin Ene

Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17..Silviu Suciu, 18.Mihai Dico, 19.Răzvan Ailenei, 20.Alexandru Țiglă, 21.Adrian Apostol, 22.Alexandru Bucur, 23.Marius Dănilă

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

C.S.Politehnica Iași: 15.Marian Barbu, 14.George Neagu, 13.Florin Curcan, 12.Mihai Văcaru, 11.Atelea Moa, 10.Daniel Plai, 9.Alexandru Vămanu, 30.Ruslan Dorogan, 2.Tudor Butnariu-cpt, 3.Bogdan Sasu, 4.Andrei Călugăreanu, 5.Cosmin Rațiu, 6.Ntozakhe Welile, 7.Ștefan Drușcă, 8.Nicholas Moa

Rezerve: 16.Igor Orghianu, 17.Ciprian Chiriac, 18.Vasile Bălan, 19.Andrei Toader, 20.Mihai Ilie, 21.Doru Moroșanu, 22.Jan Bezuidenhout, 23.Prins Shaun

Antrenori: George Sava, Cosmin Rațiu

Evoluția scorului:

Min 13 Bidzina Shamkaradze – deschide scorul reușind un eseu pe axul central (5-0)

Min 14 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (7-0)

Min 18 Johannes Van Heerden – eseu izbutit în zona centrală (12-0)

Min 19 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (14-0)

Min 23 Daniel Plai – lovitură de pedeapsă din 22 de metri lateral stânga (14-3)

Min 30 Daniel Plai – lovitură de pedeapsă irosită de la circa 38 de metri

Min 40 Daniel Plai – reușește o intercepție în propria jumătate, incursiune și eseu în zonă centrală (14-8)

Min 40 Daniel Plai – transformare eseu (14-10)

Min 45 după un asediu în preajma buturilor ieșene, zimbri beneficiază de un eseu de penalitate (19-10)

Min 46 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (21-10)

Min 63 John Leiataua – reușește un eseu pe flancul drept și implicit punctul bonus ofensiv (26-10)

Min 64 Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (28-10)

Min 74 Răzvan Ailenei reușește al cincilea eseu pentru zimbri (33-10)

Min 75 George Oprea – transformare eseu (35-10)