Zimbri se instalează pe prima poziție în clasament

cronica zimbri

Nici de această dată meciul dintre cele două fomații nu s-a dezis de la statutul de derby. Cum era de așteptat primele momente ale jocului au stat sub semnul echilibrului, circulația balonului făcându-se între cele două suprefețe de 22. Primul moment impotant al jocului coincide cu eliminarea temporară în minutul 13 a centrului stelist Claudiu Ioniță. Având avantaj numeric, zimbri reușesc deschiderea scorului grație unei lovituri de pedeapsă reușită în minutul 16 de uvertura sud-africană Jonathan Bredell. În ciuda omului în minus, internaționalul Florin Vlaicu restabilește egalitatea la trei în minutul 19. După minutul 20, zimbri se intalează în jumătatea oaspeților, reușind să obțină un eseu de penalitate în minutul 27. Cu acest scor de 10-3 vor intra zimbri la cabine dar și cu regretul că ar fi putut mări ecartul la 14 puncte. În ciuda diferenței de șapte puncte, miliarii se pot considera norocoși cu atât mai mult cu cât centrul Claudiu Ioniță ar fi putut vedea al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu, ceea ce iar fi determinat să evolueze întreaga repriză secundă în inferioritate numerică. Însă de acest handicap al omului în minus nu vor scăpa nici după pauză talonerul tongan Sakalia Sosefo fiind trimis de central pe margine pentru o perioadă de 10 minute. Momentele de reală dominare a băieților noștri se vor concretiza în minutul 45 cu un al doilea eseu de penalizare, scorul devenind astfel (3-17). Trei minute mai târziu, zimbri măresc diferență la 19 puncte, aripa Adrian Apostol reușind al treilea eseu al partidei. Bredell irosește transformarea, scorul rămânând (3-22). La cel de-al doilea moment de relaxare al defensivei băimărene, Bogdan Doroftei reușește să culce balonul în terenul de țintă advers, scorul modificându-se la (8-22). Elevii lui George Sava – Vasile Lucaci nu renunță la ofensivă, țelul finalului de partidă fiind obținerea punctului bonus ofensiv. Acest lucru nu se va întâmpla însă și acest nou episod al rivalității se încheie cu instalarea zimbrilor pe prima poziție a clasamentului după un joc pragmatic, bazat în primul rând pe o apărare exactă a băieților noștri coroborată cu un atac devenit de cele mai multe ori letal mai ales în 22-ul advers.

C.S.A.Steaua București – C.S.M.Știința Baia Mare 8-22 (3-10)

Cupa României Etapa 5

Sâmbătă 2 decembrie 2017 ora 12.00

Stadionul Ghencea București

Arbitrii: Cristian Șerban (București), Alexandru Nițulescu (București), Mihai Văcaru (Iași)

Observator: George Paul Bărgăunaș (București)

Arbitrul nr 4: Dănuț Frăsineanu (București)

Comisar citare: Constantin Bonea (București)

C.S.A.Steaua București: 15.Robert Neagu, 14.IkaTuihakavalu, 13.Robert Dascălu, 12.Florin Vlaicu-cpt, 11.Claudiu Ioniță, 10.Andrei Boldor, 9.Grigoraș Diaconescu, 1.Nicolae Nere, 2.Sakalia Sosefo, 3.Alexandru Gordaș, 4.Bogdan Doroftei, 5.Alexandru Grigore, 6.Kuselo Moyake, 7.Marian Soană, 8.Eseria Vueti

Rezerve: 16.Andrei Florescu, 17.Ciprian Lucaci, 18.Marius Lungu, 19.Mikheil Archuashvili, 20.Damian Strătilă, 21.Florin Surugiu, 22.Oneone Patelesio, 23.Dennis Perju

Antrenori: Dănuț Dumbravă, Marcel Mihalache

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Jone Nasalo, 13.Sikuea Taliauli, 12.Sione Fakaosilea, 11.Adrian Apostol, 10.Jonathan Bredell, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristaviță, 2.Florin Bârdașu, 3.Waisea Nailago, 4.Johannes Van Heerden, 5.Dumani Mtya, 6.Cristian Chirică, 7.Sean Morrell, 8.Feofaaki Holoia

Rezerve: 16.Mihai Dico, 17.Paul Rusu, 18.Domițian Mureșan, 19.Vlad Vișan, 20.Alexandru Țiglă, 21.Marius Dănilă, 22.George Oprea, 23.Răzvan Ailenei

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci

Evoluța scorului:

Min 13 Claudiu Ioniță – primește cartonașul galben

Min 16 Jonathan Bredell – lovitură de pedeapsă din interiorul lui 22 de metri ușor lateral dreapta (0-3)

Min 19 Florin Vlaicu – lovitură de pedeapsă de la circa 24 de metri lateral dreapta (3-3)

Min 27 eseu de penalizare obținut de zimbri (3-10)