Zimbrii se impun la pas în prima confruntare oficială din 2015

SAMOA

Doar de 4 minute a avut nevoie C.S.M.Știința Baia Mare pentru a deschide scorul la prima reprezentație oficială cu publicul din 2015. Samoa Luke, fundașul de 27 de ani transformă o lovitură de pedeapsă (prima din cele trei consemnate în dreptul său până la finalul jocului. Trei minute mai târziu, oaspeții beneficiază de o lovitură de pedeapsă ca urmare a unei poziții de offsaid, însă fundașul Mateo Malupo prima și singura oportunitate de a egala. Ratu Maravunawasawasa fijianul adus acum o lună la echipă extrem de inteligent și inedit pentru rugby-ul românesc reușește cu un drob-gol să dubleze în minutul 9 avantajul zimbrilor. În minutul 28 tabela Arenei Lascăr Ghineț avea să indice (9-0) grație reușitei aceluiași Samoa Luke. La ultima fază a primului mitan, bucureștenii reduc din diferență printr-un eseu semnat de Tiberiu Conache, după o faxă în care oaspeții au reușit să fixeze apărarea băimăreană.

În primele momente ale actului secund noul căpitan al campioanei României, Constantin Ene reușește eseul care avea să spulbere și ultima boare de speranță pentru formația condusă de Daniel de Villiers. În ultima jumătate de oră doar neo-zeelandezul Samoa Luke își mai trece în cont numele, mai întâi printr-o transformare la eseul lui Costică Ene respectiv în minutul 63 când izbutește ultima lovitură de penalitate, înghețând tabela de marcaj la scorul de 19-5.

În mod cert scorul nu reflectă nici pe departe ceea ce s-a întâmplat în teren, superioritatea zimbrilor fiind mult mai evidentă atât la nivelul întregului grupului dar și luată separat pe compartimente. După acest succes, C.S.M.Știința Baia Mare bifează a 427 victorie din istoria clubului, fiind neînvinsă pe propriul teren de 7 ani și 13 zile. În runda viitoare pe data de 4 aprilie de la aceiași oră 11.00 în fieff-ul campioanei pășește R.C.M.Timișoara.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.M.Olimpia București 19-5 (9-5)

Arena Lascăr Ghineț

Spectatori: 1.500

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Alexandru Ionescu (București), Răzvan Vasiliu (București)

Arbitru nr 4: Florin Ferezan (Cluj Napoca)

Arbitru video: Nicolae Copil (Cluj Napoca)

Observator: Clement Nemesniciuc (Iași)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Samoa Luke, 14.Georgel Cătună, 13.Sione Fakaosilea, 12.John Leiataua, 11.Ionuț Botezatu, 10.Ratu Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Mihai Dico, 2.Florin Gorun, 3.Paul Rusu, 4.Marius Dănilă, 5.Johannes Van Heerden, 6.Kuselo Moyake, 7.Sean Morrell, 8.Constantin Ene-cpt.

Rezerve: 16.Alexandru Oancea, 17.Silviu Suciu, 18.Cătălin Pastramă, 19. Răzvan Ailenei, 20.Nigel Genia, 21.Nau Sioeli, 22.Alexandru Bucur, 23.Ionuț Hristache

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

C.S.M.Olimpia București: 15.Mateo Malupo, 14.Jack Cobden, 13.Alfred Paea, 12.Andrew Suniula, 11.Tiberiu Conache, 10.Ralulu Jonetani, 9.Florin Surugiu, 1.George Tudor, 2.Cătălin Beca, 3.Silviu Vasiliu, 4.Cosmin Rațiu, 5.Andrei Mitroi, 6.Nathan Paila, 7.Adrian Ion-cpt, 8.Junior Taavili

Rezerve: 16.Sosefo Sakalia, 17.Alexandru Gordaș, 18.Nichita Iacob, 19.Kamil Sobota, 20.Dragoș Vasile, 21.Phillip Falamoe Tuigamala, 22.Jeffrey Taljard, 23.Alexandru Beldean